Doğu'da kar, Batı'da lodos

Son 20 yılın en soğuk kasım ayı yaşanırken, Doğu Anadolu kar yağışının, Batı bölgeleri lodosun etkisi altında kaldı.

Türkiye genelinde son 20 yılın en soğuk kasım ayı yaşanıyor. Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan karakış, hayatı durma noktasına getirdi. Kar yağışının ardından gelen şiddetli soğuklar hayatı felç etti.
Erzurum, önceki gece son 20 yılın en soğuk kasım ayı gecesini yaşarken sıcaklık sıfırın altında 34 dereceye düştü. Karayolları ekiplerinin aralıksız çalışması sonuvu, kapanan bin 500 köy yolundan 700'ü ulaşıma açıldı.

İSTANBUL'DA LODOS

İstanbul'da sabah saatlerinde etkili olan lodos, vapur seferlerinde aksamalara yol açtı. Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Şehir Hatları İşletmesi'nden alınan bilgiye göre, lodos nedeniyle Üsküdar-Karaköy hattında 07.15 ve 08.00, Kabataş-Harem feribot hattında da 07.45 ve 10.15 saatleri
arasındaki seferler yapılamadı.
Bostancı-Moda-Sirkeci hattında saat 07.15'te Bostancı'dan hareket eden vapur, Moda'ya uğramadan Sirkeci seferini yapabildi.
Bu arada, Üsküdar-Haliç seferlerini gerçekleştiremeyen motorbotlar ise Haliç içinde, Haliç-Eyüp arasında çalışıyor.

FIRTINA SÜRECEK

Güneybatı'dan yer yer esen fırtına, Güney Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'i olumsuz etkiliyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, Güney Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'de rüzgarlar kuvvetlenerek, güneybatıdan yer yer fırtına şeklinde esiyor.
Lodos, yarın Orta ve Doğu Karadeniz, Akdeniz ile Güney Ege'de etkisini sürdürecek. Rüzgar öğleden sonra yön değiştirerek Batı Karadeniz, Marmara ve Ege'de karayelden esecek. Karayel, Batı Karadeniz ve Marmara'da kuvvetli, Ege'de ise yer yer fırtına şeklinde olacak.
Pazar günü etkisini kaybedecek fırtına ve rüzgar nedeniyle denizcilerin ve balıkçıların tedbirli olmaları istendi.