Doğu'da son bir ayda 31 işkence şikâyeti var

Doğu ve Güneydoğu illerinde son bir ayda 31 kişi jandarma ve Emniyet görevlilerince kendilerine işkence yapıldığını ileri sürdü.

ANKARA - Doğu ve Güneydoğu illerinde son bir ayda 31 kişi jandarma ve Emniyet görevlilerince kendilerine işkence yapıldığını ileri sürdü. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nin nisan ayı hak ihlalleri raporuna göre, son bir ayda başvuran 31 kişi gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını belirtti.
Başvuranlardan 29'u Emniyet, ikisi jandarma tarafından işkence gördüğünü söyledi. Başvuranlar, şikâyetle ilgili olarak polis ve jandarma görevlileri
hakkında suç duyurusunda bulundu. Nisan ayında bölgede çeşitli nedenlerle 57 kişi gözaltına alındı, 15 kişi tutuklandı.
Mayınlar can alıyor
İnsan Hakları Derneği'nin raporuna göre, bölgede yaşam alanları içinde bulunan mayınlar, nisan ayında da can almaya devam etti. Van Bostaniçi beldesinde 10 yaşındaki Vedat Yılmaz ile dokuz yaşındaki Mucahir Yılmaz, oynadıkları mayının patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Tunceli'nin Sağman Köyü'nde yaşayan altı yaşındaki Fatih Kartal isimli çocuğun bulduğu bombayla oynaması sonucu patlama meydana geldi. Patlamada Fatih'in dedesi 73 yaşındaki Zihni Erdem hayatını kaybederken, Fatih Kartal yaralandı.
Tahsin Öner'in 10 yaşındaki oğlu M.Ö. de okuldan eve dönerken, köy karakoluna yaklaşık 1 km. uzaklıkta bulduğu patlayıcı maddeyle oynaması üzerine patlama meydana geldi. Sol kolu bileğinden kopan, sağ elinin de üç parmağını kaybeden ve çeşitli yerlerinden yaralanan Öner, tedavi altına alındı.