Doğum için üç kent 750 kilometre yol!

Doğum için üç kent 750 kilometre yol!
Doğum için üç kent 750 kilometre yol!

Ayşe-Mustafa Alçı, Elbistan, Kahramanmaraş ve Malatya?nın ardından gittikleri Adana?da yer ve cihaz bulunca rahat nefes aldı. Çiftin kızı oldu. FOTOĞRAF: dha

Gebelik zehirlenmesi nedeniyle ölüm riski taşıyan öğretmen, kuvöz ve solunum cihazı peşinde iki gün yollarda süründü
Haber: SEMA ENGEZ / Arşivi

ADANA - Gebelik zehirlenmesi teşhisi konulduktan sonra üç kentte dört hastane dolaştırılan öğretmen, 750 kilometre yol kat edip doğum yaptı. Ayşe Alçı’nın, Elbistan, Kahramanmaraş, Malatya, Adana yolculuğu, boş kuvöz ve cihaz bulunup doğuma alınmasıyla mutlu bitti.
Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesine bağlı Meymendi Köyü’nde öğretmenlik yapan sekiz aylık hamile Ayşe Alçı, pazar günü fenalaşınca eşi Mustafa Alçı tarafından 20 kilometre uzaklıktaki Elbistan ilçesinde özel bir tıp merkezine götürüldü. Yapılan muayenede hem kendisinin hem bebeğin hayatını tehlikeye atan ‘gebelik zehirlenmesi’ teşhisi konulan Ayşe Alçı, ambulansla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. 150 kilometre sonra gelinen bu hastanede boş kuvöz ve solunum cihazı bulunmadığı için müdahale edilemeyen 34 yaşındaki öğretmen, bu kez Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. Öğretmen, karnı burnunda 210 kilometre yol yaptıktan sonra gittiği hastanede yine hüsrana uğradı. Doğacak bebek için kuvöz vardı, ancak solunum cihazı yoktu. Bu kez 370 kilometre uzaklıktaki Adana’ya sevki kararlaştırıldı. Toplam 750 kilometre süren yolculuğunun sonunda Başkent Üniversitesi Seyhan Hastanesi’nde boş kuvöz ve cihaz bulununca yatışı yapılan Alçı, hemen ameliyata alındı. 1 kilo 600 gram ağırlığında bir kız bebek dünyaya getiren Ayşe Alçı, “Bize Kahramanmaraş’ta, ‘Her ihtimale hazırlıklı ol, ya seni, ya bebeği kurtarırız’ dediler. Şükürler olsun. Bu şartlarda sağlıklı doğdu” dedi.

Sistem kâğıtta kaldı
Hamile öğretmenin iki gün boyunca üç il, dört hastane gezdirilmesinin, yeni uygulamaya giren ‘112 Hastane Koordinasyon Ağı’nın kullanılmamasından kaynaklandığı anlaşıldı. Elbistan’daki özel tıp merkezi veya Kahramanmaraş’taki üniversite hastanesinde hastaya müdahale olanağı olmadığı anlaşıldığında, en yakın hangi hastanede bu koşulların sağlanabileceği online olarak görülebilirdi. Ancak bu yapılmadığı için hastanın en başta Adana’ya yönlendirilemediği ortaya çıktı.