Doğururken karısı; öldürürken 'yabancı'

Beş çocuğunun annesini, çocuklarının gözü önünde öldüren babaya, arada resmi nikâh olmadığı için 'eşini öldürmek' yerine 'adam öldürmek'ten ceza verildi.

DİYARBAKIR - Beş çocuğunun annesini, çocuklarının gözü önünde öldüren babaya, arada resmi nikâh olmadığı için 'eşini öldürmek' yerine 'adam öldürmek'ten ceza verildi. İmam nikâhlı eş Ayşegül Alpaslan, daha önce eşinden şiddet gördüğü için savcılığa başvurmuş, ancak resmi nikâhı olmadığı için, 'Ailenin korunmasına ilişkin tedbir' kararı çıkmamıştı.
Altı ay önce öldürülen Ayşegül Alpaslan'la ilgili dava dün Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkemede ilk olarak 'Karakola şikâyet etti' diye kızıp Ayşegül Alpaslan'ı öldüren Abdurrezak Dikici'yle ilgili akıl sağlığı raporu sunuldu: "Akıl sağlığı yerinde, ancak uyuşturucu bağımlısı." Ardından savcı mütalaasını okudu. Buna göre, 'daha önce amcasının kızıyla evli olan Dikici, Alpaslan'la tanışınca, ayrılıp onunla yaşamaya başladı. Beş çocukları oldu. Uyuşturucu bağımlısı ve işsiz Dikici Alpaslan'ı dövüyordu. Alpaslan, öldürülmeden bir gün önce eşini karakola şikâyet etti, polis evde 260 gram esrar buldu. Savcılıkça serbest bırakılan sanık, ablasının evine kaçan Alpaslan'ı orada bularak çocuklarının gözü önünde öldürdü. En küçüğü üç aylık, en büyüğü yedi yaşındaki çocuklar SHÇEK'e yerleştirildi.' Mütalaasında bunları anlatan savcı, Dikici için kasten adam öldürmek suçundan müebbet hapis istedi. Dikici, 'adam öldürmek'ten müebbete çarptırıldı. Ceza 25 yıla indirildi. Dikici, adam öldürmek yerine eşini öldürmekten ceza alsaydı, ağırlaştırılmış müebbete mahkûm olabilecek, bu durumda da cezasında indirim yapılamayacaktı. Dikici'yle tanışınca konsomatristliği bırakarak beş çocuk doğuran Alpaslan'ın cesedine ailesi de sahip çıkmamıştı. Cenazesi 15 gün morgda kaldıktan sonra, Diyarbakır Kadın Platormu üyelerince kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.