Doktor döven başhekim görevden alındı

Doktor döven başhekim görevden alındı
Doktor döven başhekim görevden alındı

Sağlık Bakanlığı, Dr. Dilek Argon?u darp eden Başhekim Prof. Dr. Yusuf Özertürk?ü görevinden aldı. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAŞ

İSTANBUL - Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meslekdaşını darp eden başhekim Prof. Dr. Yusuf Özertürk Sağlık Bakanlığı tarafından görevden alındı.
Prof. Dr. Yusuf Özertürk , aynı hastanede hematoloji uzmanı olarak çalışan Dilek Argon’u görevine geç geldiğini iddia ederek darp etmişti. 15 Ocak 2009 tarihinde yaşanan ve Argon’un istifasına neden olan bu olaydan sonra Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Dün kararını açıklayan bakanlık, başhekimi görevden aldı.
Argon’u da suçlu bulan Bakanlık’tan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Başhekimin görevinden alınarak görev yerinin değiştirilmesine karar verilmiş, hematoloji uzmanının ise emekliye ayrılmış olması nedeniyle hakkında idari öneri getirilmemiştir” 

Hekimler memnun
Türk Tabipler Birliği ve Tabip odaları hekimlerinin olayla ilgili olarak geç de olsa verilen bu karardan memnun olduğunu belirten Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Gençay Gürsoy “Hekimlere yönelik şiddet olaylarında sağlık bakanlığının ve siyasi iktidarın duyarlılık göstermesi gerekir” diye konuştu. 

Eşi de dövülmüştü
Dilek Argon’un yaşadığı bu olaydan tam bir ay sonra eşi de odasında dört sopalı saldırgan tarafından dövülmüştü. Şişli Etfal Hastanesi onkoloji bölümünde görevli Dr. Andaç Argon 20 gün işgörmez raporu almıştı. Yaşadıkları bu olayların ardından Dr. Andaç Argon “Hekimlerin iş güvencesi yok” demişti. Şu anda yurt dışında olan çift Almanya’nın Zürih kentine yerleşmeye karar verdi.  İstanbul Tabip Odası ‘Hekime Şiddet Çağrı Merkezi’nden alınan bilgiye göre sadece İstanbul’da bir senedir tam 20 hekim şiddet gördüğü gerekçesiyle başvurda bulundu. Başvurular son üç ayda arttı. (Radikal)