Doktor gerekmez, diploması aranıyor!

"Polikliniğimize doktor aranıyor. Sadece diploma da olabilir..." Birbiri ardına özel hastane açılırken, gereken doktor sayısını tutturamayınca ilan verip 'diploma' arayan bir sağlık kurumuna düşmemeye çalışın...

İZMİR/İSTANBUL - "Polikliniğimize doktor aranıyor. Sadece diploma da olabilir..." Birbiri ardına özel hastane açılırken, gereken doktor sayısını tutturamayınca ilan verip 'diploma' arayan bir sağlık kurumuna düşmemeye çalışın... Çünkü artık eczacılardan sonra, doktorların da diplomaları 'kiralanmaya' başladı.
Çalışanların tek çatı altında toplanıp hepsine özel sağlık kurumlarının kapısının açılması, bu alanda yatırım patlamasına neden oldu. Gazetelerin ilan sayfaları 'dolgun' maaşla doktordan uzmana, hemşireden anestezi teknisyenine kadar sağlık personeli arayanlarla doldu. Türkiye'nin dört bir köşesinde, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da açılan özel sağlık kuruluşları, kadro oluşturmakta zorlandı. Nedeni ise hastane açılması için belli sayıda branş ve uzman doktor gerekmesi. Batıdan doktor transfer etmeye çalışan özel sağlık kuruluşu sahipleri kesenin ağzını açıp 5-10 bin dolar aylık ücretle iş teklif ederken, bazı 'girişimciler', yasal şartları 'usulen' yerine getirmek için 'kiralık diploma' aramaya başladı.
Şanlıurfa'da bir özel poliklinik yetkilisi de gazeteye ilan vererek doktor aradıklarını duyurdu. İlana göre doktorun Şanlıurfa'daki hastaneye gitmesi gerekmiyordu, diplomasını yollaması yetecekti. Poliklinik yetkilisi, telefonda 'doktor' zannettiği gazeteciye, kurumlarında çalışması halinde aylık 2 bin 500 YTL, çalışmayıp diplomasını kiralaması durumunda 1000 YTL ödeyebileceklerini söyledi.
Uygulama hastalara, alanının uzmanı doktorlar yerine pratisyen ya da başka alanlarda uzman doktorlarla karşılaşma riski getiriyor.
İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, 'facia' dediği bu duruma tepkili: "Her türlü etik dışı davranışın uygulanacağı bir ortama sürükleniyoruz. Olan hem hekimlik mesleğine ama esas olarak da hastalara olacak."
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy da uygulamayı eleştirdi: "Bizim alanımızda diploma kiralamak diye bir şey yok. Sorumlu hekim bulundurması gereken kuruluşların diploma kiraladıklarını duymuştuk ama böyle bir ilan vereni ilk defa görüyorum. Örneğin bilgisayarlı tomografi laboratuvarı açacaksınız. Oranın ruhsat alabilmesi için uzman radyoloğa ihtiyaç var. Sizin de asistanlarınız var ama tecrübeli değil. Bu durumda diploma kiralayıp uzman radyolog varmış gibi gösteriyorlar." (Radikal, aa)