Doktor olsaydı ölmeyebilirdi

Doktor olsaydı ölmeyebilirdi
Doktor olsaydı ölmeyebilirdi
Muğla'nın Fethiye ilçesinde, üzerinde oynadığı sehpadaki camın kırılması sonucu kolundaki damarı kesilen ve kaldırıldığı hastanede duran kalbi tekrar çalıştırılan 3 yaşındaki Sancak Fındıklıoğlu, hastanedeki tek kalp damar cerrahi uzmanın izinli olması nedeniyle başka hastaneye sevk edilmek istenirken yolda öldü. Küçük Sancak, ailesinin isteği üzerine dedesinin oturduğu Denizli'de toprağa verildi.

Fethiye’de emlakçı, 45 yaşındaki Ercüment Fındıklıoğlu ile turizmci 35 yaşındaki İlknur Fındıklıoğlu’nun iki çocuğundan biri olan 3 yaşındaki Sancak, geçen 8 Eylül ’de evde tek başına oynarken cam sehpanın üzerine çıktı. Küçük çocuk , üzerinde çıktığı sehpanın camının kırılması sonucu bir anda kanlar içinde kaldı. Ailesinin çağırdığı ambulansla Fethiye Devlet Hastanesi’ne kaldırılan çocuğun sol kolundaki atar damarın kesildiği belirlendi.

Hastanede duran kalbi tekrar çalıştırılan Fındıklıoğlu, tek kalp damar cerrahi uzmanın izinli olması ve yerine başka doktorun görev yapmaması nedeniyle Muğla Sıtkı Koçman eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Talihsiz çocuk, hastaneye 15 kilometre kala, Sakartepe Mevkii’nde ailesinin gözü önünde ambulansın içinde yaşamını yitirdi.
Muğla Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan Fındıklıoğlu’nun cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından yakınları tarafından alınarak annesinin isteği üzerine dedesinin oturduğu Denizli’ye götürülüp, Asri Mezarlık’ta toprağa verildi. Acılı baba Ercüment Fındıklıoğlu, DHA muhabirine, "Hastane ve sağlık çalışanlarından şikayetçi değiliz. Ancak başkalarının canlarının yanmaması için hekim sayılarının artırılması gerekiyor. Hastanede ikinci hekim olsa belki de evladım şu anda hayatta olacaktı. Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce bu duruma el atması gerekiyor" dedi.

Cavit AKGÜN/MUĞLA/DHA