Doktor önlüklü, teğmen kimlikli hacker yakalandı

Doktor önlüklü, teğmen kimlikli hacker yakalandı
Doktor önlüklü, teğmen kimlikli hacker yakalandı
'Sosyal mühendislik' yöntemiyle dolandırıcılık yapan 10 kişilik dolandırıcılık çetesi çökertildi. Nüfus müdürlüklerini arayan ve çete üyelerinin "Doktoruz. Bu kişi hastanemizde ameliyat edildi. Üzerinden kimlik çıkmadı. Kayıt yapmamız lazım" veya "Polisiz. Gözaltına aldığımız kişinin kimlik bilgileri lazım" diyerek çok sayıda kişinin kimlik bilgisine ulaştığı, bu kişiler adına yüksek limitli kredi kartları çıkartarak 500 bin liralık vurgun yaptığı tespit edildi.
Haber: SALİH AYDIN / Arşivi

Liderliğini sahte üsteğmen kimliği ile dolaşan ‘Komutan’ lakaplı Cemalettin Y.’nin yaptığı belirlenen çete, özellikle doktorlardan gelen şikayetler üzerine ortaya çıkarıldı.

Kurbanlarını internetten tespit ediyorlardı
Şikayetler üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, 10 kişiden oluşan kredi kartı çetesini tespit etti. Teknik ve fiziki takipte, çetenin internetteki çeşitli sitelerden maddi durumu iyi olan kişileri tespit ettikleri anlaşıldı.

İddiaya göre şüpheliler isimlerini belirledikleri mağdurların kimlik bilgilerine ulaşmak için nüfus müdürlüklerini arayıp doktorsa tıp, avukatsa hukuk, polis ya da asker ise güvenlik dilini çok iyi konuşarak görevlileri ikna ediyordu.

Çete üyeleri elde ettikleri bilgilerle önce sahte nüfus cüzdanı çıkarıyordu. Bu cüzdanlarla kredi kartı başvurusu yapıyor ve aynı kimlikle alınan telefon numarasını da iletişim numarası olarak veriyorlardı.

Ardından Cemalettin Y. çıkarılan kredi kartlarını almak için kuryeyi arıyor ve verdiği adresin önünde kredi kartlarını teslim alıyordu.
Cemalettin Y’nin kurbanların mesleklerine uygun giysiler giydiği, bir kez doktor bir kez de avukat cüppesiyle kredi kartını teslim aldığı da anlaşıldı. Cemalettin Y., kredi kartlarından bazılarını teslim alırken bir kargo firmasının, para çekerken baknamatiğin, altın alırken de bir kuyumcunun güvenlik kameralarına takıldı.

500 bin liralık dolandırıcılık vurgunu
4 ay süren teknik ve fiziki takibini ardından Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Sultangazi,Kağıthane, Çatalca, Beylikdüzü ve Esenyurt’ta eş zamanlı baskınlar düzenlenerek 10 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde 1 kuru sıkı tabanca, 2 sahte asker kimligi, 3 gram esrar, 4 laptop, 5 harddisk, 1 pos makinası, 1 renkli yazıcı, 1 PVC kaplama cihazı, çok sayıda başka kişilere ait sahte fotoğraf ve kimlik bilgileri ele geçirildi. Zanlıların 500 bin liralık vurgun yaptığı belirlendi.

Yerli Kevin Mitnick
Çetenin elebaşı olduğu iddia edilen Cemalettin Y’nin hapse giren ilk bilgisayar korsanı olarak bilinen ABD’li Kevin Mitnick’ten etkilendiği, Mitnick’in tecrübelerini anlattığı ‘Aldatma Sanatı’ adlı kitabı okuduğu öğrenildi. Bilişim polisi ise “Telefonla arayan kim olursa olsun kimlik bilgilerinin kesinlikle paylaşılmaması gerekir” diyerek vatandaşları ve özellikle nüfus müdürlüklerini uyardı.