Doktor: Sperm vermedik

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin tüp bebek merkezinde, çocuk sahibi olamayan kadınların, üniversitede görevli...

ADANA - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin tüp bebek merkezinde, çocuk sahibi olamayan kadınların, üniversitede görevli asistan, hastabakıcı ve bazı personelden alınan spermlerle hamile kalmasını
sağladıkları iddia edilen profesör ve 12 doktorun yargılanmasına başlandı. Dün, 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davaya sanıklardan yalnız, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Köker geldi.
Diğer sanıklar, Cem Cengiz, Özgür Kayaselçuk, Mustafa Şiş, Ümit Altıntaş, Özkan Yılmaz, Nihat Kataya, Reşat Mısırlıoğlu, Abdi Oğuz, Erdal Candan, Ayhan Coşkun, Önel Cemiloğlu ve Hâkim Arısoy duruşmaya katılmadı. Mahkeme, duruşmaların gizli yapılması ve dava bitinceye kadar yayın yasağı konulması talebini reddetti.
Görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle üç yıla kadar hapis istemiyle açılan davadaki iddiaları kabul etmeyen Prof. Köker, kendisini çekemedikleri için iftira attıklarını savundu. Sanık Prof. Köker, şunları söyledi:
"Biz, çocuk sahibi olamayan kadının yumurtalarını tedaviyle geliştirerek alırız. Daha sonra diğer merkezde görevli biyologlarca annenin eşinden alınan spermle yumurtaların dölleme işlemi yapılır. Spermi ise anne adayının eşi getirir. Biz de bunu annenin rahmine enjekte ederiz. Yani biz sperm almak gibi bir işlem yapmıyoruz."
Köker, akademik kurul kararıyla ihtisas tezleri için erkek öğrencilerden sperm toplandığını, ancak bunların tüp bebek uygulamasında kullanılmadığını kaydetti.