Doktor yok ama bütçe var

Türkiye, sağlık harcamalarına ayırdığı bütçe açısından, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında İtalya, İspanya, Avusturya ve Norveç'in önünde.

PARİS/ANKARA - Türkiye, sağlık harcamalarına ayırdığı bütçe açısından, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında İtalya, İspanya, Avusturya ve Norveç'in önünde. Obezite açısından iyi durumda bulunan Türkiye, doktor konusunda ise fakir.
Türkiye sağlığa çok para ayırdı: OECD 2003 yılı verilerine göre Türkiye bütçesinin yüzde 2.4'ünü kamu sağlığına ayırırken, bu oran İsviçre'de yüzde 2.2, Norveç'te yüzde 2.1, Avusturya'da yüzde 1.5, İspanya'da yüzde 1.3 ve İtalya'da yüzde 0.6 düzeyinde bulunuyor.
Obezimiz az: Türkiye, Batı ülkelerinin korkulu rüyası olan obezite açısından oldukça iyi durumda. Beslenme alışkanlıkları açısından Türkiye, diğer ülkelere göre artı puan alıyor. Bu konuda, nüfusunun yüzde 30.6'sı obez olan ABD birinci sırada yer alırken, Türkiye nüfusunun sadece yüzde 12'sinin obezite sorunu var. En düşük obezite oranına sahip ülke ise yüzde 3.2 ile Japonya gösteriliyor.
En iyisi Yunanistan
Doktor fakiri Türkiye: Türkiye, hastalara düşen doktor sayısı açısından, OECD ülkeleri arasında en son sırada. Türkiye'de bin hastaya 1.4 oranında doktor düşüyor. OECD ülkeleri arasında, hasta başına düşen doktor açısından en iyi durumdaki ülke ise Yunanistan. Bu ülkede bin hastaya 4.4 doktor düşüyor.
Sigaradan kötü puan: Sigara kullanan nüfus oranı, Türkiye'de yüksek düzeyde. Türkiye, 15 yaş üstü nüfusun yüzde 32 oranında sigara kullandığı bir ülke olarak, OECD ülkeleri arasında dördüncü sırada yer alıyor.
Grip koruması yetersiz: Türkiye'de 65 yaş ve üstü için grip aşısı koruma programı da yeterli düzeyde bulunmuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7628377628370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.