'Doktora baskı'ya hapis

Doktoru, işkence gören sanıklara sağlam raporu vermesi için zorlayan Diyarbakır...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

DİYARBAKIR - Doktoru, işkence gören sanıklara sağlam raporu vermesi için zorlayan Diyarbakır İl Sağlık Müdürvekili Emirhan Yardan'a 10 ay hapis ve 2 ay 15 gün memuriyetten men cezası verildi. Ceza paraya çevrilerek ertelendi.
PKK üyesi oldukları iddiasıyla jandarma tarafından gözaltına alınan Mehmet Ali Kaplan ve Sait Dönmüş, 1 Temmuz 2000 gecesi sağlık kontrolü için Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Acil serviste nöbetçi olan Dr. Zahit Porsuk, sanıkların vücudunda işkence bulguları tespit ederek bunu rapora ve servis kayıt defterine yazdı. Ancak sanıkları getiren jandarma erleri raporu yırtarak hastaneden ayrıldı. Askerlerin gitmesinden kısa bir süre sonra il sağlık müdür yardımcılarından Serdar
İnalözü hastaneye gitti.
Doktor Porsuk'la görüşen İnalözü, kendisini,
İl Sağlık Müdürvekili Emirhan Yardan'ın gönderdiğini ve raporu düzeltmesini
istediğini söyledi. Ancak doktor Porsuk bunu reddetti. Bunun üzerine İnalözü'nün telefonla
aradığı müdürvekili Yardan, Porsuk'la görüşerek, İl Jandarma Alay Komutanlığı ve valilikten konuyla ilgili arandığını ve 'düzeltmeyi' yapması gerektiğini, aksi halde, 'istenmeyen tayinler olabileceğini' söyledi.
Savcının ısrarlı takibi
Doktor Porsuk'un olayı bildirdiği Diyarbakır Tabip Odası, avukat Sezgin Tanrıkulu'na vekâlet vererek konuyu yargıya taşıdı. Tanrıkulu, Emirhan Yardan hakkında TCK'nın 240. maddesi uyarınca 'görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Yardan'ın kamu görevlisi olması nedeniyle dosyayı Diyarbakır İl İdare Kurulu'na gönderdi. İl İdare Kurulu da Yardan hakkında soruşturmaya gerek olmadığı yönünde karar verdi. Bunun üzerine savcılık Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. İdare Mahkemesi Yardan'ın yargılanmasına karar verdi.
Yardan hakkında görevini kötüye kullandığı iddiasıyla 22 Kasım 2000'de dava açıldı. Yardan, 15 Kasım 2001'de 10 ay hapis ve 2 ay 15 gün memuriyetten men cezası aldı. Hapis cezası 1 milyar lira paraya çevrilerek ertelendi.
Bu arada, zanlılar Mehmet Ali Kaplan ile Sait Dönmüş'e de bir gün sonra Silvan Devlet Hastanesi'nden sağlam raporu alındığı ortaya çıktı. Savcılık, raporu veren doktor hakkında da soruşturma açtı. Diyarbakır Tabip Odası da Yardan ile Silvan'daki doktora ceza verilmesi talebiyle Türk Tabipler Birliği Onur Kurulu'na başvurdu.