Doktora görevi ihmalden 2.5 yıl hapis

Doktora görevi ihmalden 2.5 yıl hapis
Doktora görevi ihmalden 2.5 yıl hapis

Burak Uçkun, 11 yaşında hayata veda etti.

ADANA - Çukurova Devlet Hastanesi’nin eski doktorlarından Ahmet Şimşir, ‘görevi ihmal suretiyle ölüme neden olmak’ suçundan 2.5 yıl hapis cezası aldı.
29 Mart 2003 tarihinde, evlerinin damından düşerek yaralanan 11 yaşındaki Burak Uçkun, götürüldüğü Çukurova Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahalenin ardından, kırık tespit edilen sol eli alçıya alınarak taburcu edildi. Uçkun, evde rahatsızlanınca tekrar kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Savcılık soruşturma yürütürken, ailenin de şikâyeti üzerine çocuğa Acil Servis’te müdahale eden Dr. Şimşir hakkında, Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Olayla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şûrası olayda doktorun ‘8’de 8 kusurlu olduğu’ yolunda rapor verdi. Adli Tıp İhtisas Dairesi de ‘Çocuğun ölümü iç kanamadan’ dedi. Bu raporları da dikkate alan mahkeme, tutuksuz yargılanan Dr. Şimşir’e üç yıl hapis cezası verdi. Bu ceza, sanığın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle iki yıl altı ay hapse indirildi.
Halen İsrail’de çalışan Dr. Şimşir, önceki ifadesinde “Olay günü acil serviste görevli iken, yüksekten düşme neticesi gelen çocuğun batın kontrolünü yaptım. Bir sertlik görmedim. Yakınları kusmasının olmadığını söyledi. Filmleri çekildiğinde elinde kırık olduğunu gördüm. Filmi ortopedi doktoruna da gösterdim. Hastayı alçı odasına gönderdim, sonra görmedim” dedi. Olaydan üç yıl sonra dünyaya gelen çocuklarına da Burak Emin adını veren baba 41 yaşındaki Yonis Uçkun, “Adalet yerini buldu” dedi. (dha)