Doktora yine 'mecburiyet'

Sözleşmeli Personel Yasası'ndan umduğunu bulamayan AKP hükümeti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne hekim gönderebilmek için daha önce kaldırdığı mecburi hizmete dönmeyi düşünüyor.

ANKARA - Sözleşmeli Personel Yasası'ndan umduğunu bulamayan AKP hükümeti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne hekim gönderebilmek için daha önce kaldırdığı mecburi hizmete dönmeyi düşünüyor.
AKP Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) gündeme gelen plana Başbakan Tayyip Erdoğan da destek verdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uygulama için, 'mecburi hizmet' kelimesini kullanmazken daha önce olduğu gibi katı bir mecburi hizmet anlayışı getirilmese de, teşvik edilmiş ve kolaylaştırılmış bir devlet hizmeti yükümlülüğünün gündeme getirilebileceğini belirtti.
Akdağ, bu bölgelerdeki doktor sorununu, performans uygulaması ya da sözleşmeli personel istihdamıyla çözümlemeyi planladıklarını söyledi. Sorunun bu yollarla çözülmemesi durumunda tevşik edici bir zorunlu hizmet düşünülebileceğini belirten Akdağ, "Bu konudaki sıkıntıyı gideremezsek teşvik edici bir zorunlu hizmeti düşünebiliriz. Ancak şu an fiilen yapılan bir çalışma yok" dedi. Yeni düzenlemede yüksek ücretle doktorların daha istekli çalışmaları sağlanacak. Zorunlu görevin süresi ise hizmet yerinin koşullarına göre değişecek. Yani doktorlar daha zorlu bölgelerde daha kısa süre görev yapacak.
TTB: Önce altyapı sağlansın
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Orhan Odabaşı ise sağlık çalışanlarına 'mecburi' kavramını getirecek uygulamanın yarar sağlamayacağını savundu.
İşin hekimi bölgeye göndermekle bitmediğini belirten Odabaşı, "Hastane altyapısı ve donanımı da dahil bütün ihtiyaçları tamamlamak gerekiyor. Hekim arkadaşlarımız oralardaki ihtiyaca destek için niyetli ama AKP iktidarı bize 'mevsimlik işçi' muamelesi yapıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7456877456870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.