Doktorlar cep yakıyor

İlaç sektöründeki rekabet, gelişmiş ülkelerde
yaşayanlara 'daha ucuza daha etkin'...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İlaç sektöründeki rekabet, gelişmiş ülkelerde yaşayanlara 'daha ucuza daha etkin' ilaç olanağı yaratırken, Türkiye' de yaşayanlar bundan mahrum. Türkiye'de doktorlar, ilaçların etken maddesine göre verilen 'jenerik' isimlerini bilmediği için hastalar pahalı ilaç almak zorunda kalıyor.
Çünkü doktorlar, ticari isimlerle reçete yazmayı öğreniyor. İlaç tanıtımları da Türkiye'de ticari isimlerle yapılıyor. Doktorlar hem aynı etken maddeye sahip hem daha ucuza piyasaya sürülen ilaçlardan habersiz olduğu için, halk da ucuz ilaç alamıyor.
Türk Tabipleri Birliği ile Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılan bu tespit, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Bölümü öğrencilerinin doktorlara uyguladığı anketle doğrulandı. Farmakoloji öğrencileri 'jenerik isim bilgisi testi' için sağlık ocağı, Sağlık Bakanlığı, üniversite ve özel hastanelerde çalışan toplam bin doktora ulaştı.
Talcit'i bilemediler
Ankette en çok satılan antibiyotikler, ağrı kesiciler, tansiyon ve depresyon ilaçlarının etken maddeleri soruldu. İşte sonuçlar:

  • Doktorların yüzde 80'i Apranax'ın, yüzde 75'i Aprol'un etken maddesini bilmiyor.
  • Doktorların yüzde 70'i antibiyotik
    olarak kullanılan Alfasilin ile Duocid'in, yüzde 68'i ağrı kesici olarak kullanılan Vermidon'un etken maddesini bilmiyor. Doktorların etken maddesini bilmediği ağrı kesiciler arasında Novalgin de var.
  • Doktorların etken maddesini bilmediği ilaçlar arasında daha sonra sırasıyla antibiyotikler Rocephine, Pronapen, Alfoxil, Garamycin, Sefazol, Largopen, tansiyon ilacı Norvasc, depresyon ilacı Insidon geliyor. Bepanten Pomat ile mide ilacı Talcit'in etken maddesini bilmeyen doktor oranının yüzde 20'yi bulması da dikkat çekiyor.
    AÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Cankat Tulunay, tıp fakültelerinde ilaç eğitiminin etken madde üzerinden yapıldığını, ancak kliniklerde ticari isimle reçete yazıldığını söyledi. "Böylelikle öğrenciler ilaçların ticari isimlerini öğrenir. Oysa doktor etken maddeyi de reçeteye yazsa eczacı ilacın benzerini hastaya verebilir" diyen Tulunay, pahalı ilaca mahkûmiyeti şöyle anlattı:
    "Aynı etken maddeli birden fazla ilaç olabiliyor. ABD'de doktorlar hem jenerik hem ticari isimle ilaç yazabiliyor. Doktor, ticari isimle ilaç yazıp yanına özel bir işaret koymuşsa eczacı, o ilaçtan başkasını veremiyor. Ama işaret koymamışsa eczacı, hastaya değişik fiyatlarda ilaçlar sunabiliyor."