Doktorlar iş bıraktı

Doktorlar iş bıraktı
Doktorlar iş bıraktı
Silahlı saldırıda öldürülen Op. Dr. Kamil Furtun için sağlık çalışanları Türkiye'nin tüm hastanelerinde iş bırakma eylemi başladı.

RADİKAL - Samsun'da Op. Dr. Kamil Furtun'un görev yaptığ hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu ölmesi nedeniyle sağlık çalışanları 2 günlük iş bırakma eylemi başlattı. Furtun'un görev yaptığı hastanede odası çiçeklerle donatılırken, meslektaşları temsili kanlı doktor önlüğü giyip olayı protesto etti.

Samsun'da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görevli Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun'un geçen cuma günü hastade uğradığı silahlı saldırı sonucu ölmesi nedeniyle sağlık camiasının tepkisi devam etti. Olay sonrasında sağlık çalışanları tarafından ülke genelinde hastanelerde 2 günlük iş bırakma eylemi başlatılırken Op. Dr. Furtun'un görev yaptığı hastanede de tören düzenlendi. Furtun'un hastanedeki odası ve odasının bulunduğu koridora çiçekler bırakıldı. Ardından kanlı doktor önlükleri ve Furtun'un fotoğrafının üzerinde bulunduğu tişörtleri giyen sağlıkçılar hastane bahçesinde toplandı.Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının sonrasında konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Yusuf Köksal şunları söyledi:

"Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatı hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun, sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp, insani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz."
OKMEYDANI'NDA İŞBIRAKMA

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde acil servis dışındaki çalışanlar saat 09.00’da hastane bahçesinde toplandı. Sağlık çalışanlarına hastalar ve hasta yakınları da destek verdi. Silahlı saldırıyı protesto eden topluluk saygı duruşu yaptı. Sağlık çalışanları adına basın açıklaması yapan hastane yöneticisi Prof. Dr. Hakan Güven, şunları söyledi:


“Biz sizlerin sayesinde varız, sizlerin duaları ve desteğiyle ayaktayız. Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki; şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor.”


Sağlık çalışanları yapılan basın açıklamasının ardından görevlerinin başına döndü. (DHA) 


  http://www.radikal.com.tr/137018313701831

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haberin doğruluğu - user896038

  Merhaba, bahsettiğiniz şekilde eylem 15 dakika değil, bakanlığın 15 dakilalık eylemine karşılık bütün tabip odasının çağsıyla da beraber bütün sağlık sendikaları ve dernekler 1 tam günlük iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor, hatta şu sıralar istanbul'da çapa'dan yürüyüşe geçen sağlık çalışanları korteji basın açıklaması yapacak ve tepkilerini dile gietirecekler, sizin gibi bir gazeteden böylesine vahim bir olay üzerine gerçekleşen eylem konusunda daha dikkatli habercilik yapmasını beklerdik, sağlık bakanlığının ucuz tavrını tüm sağlık çalışanlarının tavrıymış gibi sunmanız bu konuda sizin hassasiyetinizi zedeliyor. 15 dakikalık sağlık bakanlığı eylemi ucuz bir şov eylemidir, zira bir günlük iş bırakma için bakanlık sanıyoruz ki 32 doktorun ölmesini hesap ediyor. http://www.istabip.org.tr/index.php/haberler/3919-1-haziran-eylemi-cin-oenemli-duyuru.html