Doktorlar: Yazdığımız ilaca karışmayın

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı’nca geçen hafta çıkarılan ve ‘yazdığı reçetenin değiştirilmemesi yönünde not düşen hekimler hakkında yasal işlem yapılmasını’ öngören genelge doktorların tepkisine yol açtı.
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr. Mahmut Tokaç’ın imzasıyla 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, ‘bazı hekimlerin reçetelerinde yazan ilaçların yerine eşdeğer ilaçların ikame edilmesini engelledikleri yönünde şikâyetler alındığı’ belirtiliyordu.
Bilimsel çalışmalarla eşdeğerliliği kanıtlanmış olan ilaçların etkilerinin de birbirinin aynı olduğu vurgulanan genelgede, reçetede yazılan ilaçların yerine eşdeğerdeki ilaçları yerine koyabilecekleri vurgulanıyordu. Genelgenin son cümesindeyse ‘eşdeğer ilacın verilmesini engellemeye yönelik davranışlarda bulunan hekimlerin uyarılması ve ilacın verilmesini engellemeye yönelik davranışlarda bulunan hekimlerin uyarılması ve ısrar edenler hakkında da yasal işlem yapılması’ istendi. Bu genelgeye doktorlar itiraz etti.
Dr Gündüz Tezmen’in yöneticiliğini yaptığı ‘doktoruz.com’ adlı internet sitesinde 1036’sı uzman, 720’si pratisyen olmak üzere 1756 hekimle anket yapıldı.  Hekimlerin yüzde 97’si ise tedavide son kararın kendilerine ait olması gerektiği yönünde. Hekimlerin yüzde 74’ü hastalarının tedavi sırasında orjinal ilaçları, eşdeğer ilaçlara tercih ettiklerini belirtti. (Radikal)