Doktorlara 'organ primi'

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, hasta yakınlarını organ bağışı için ikna eden doktorlara döner sermayeden özel pay ayrılacağını söyledi.

ANKARA - Sağlık Bakanı Osman Durmuş, hasta yakınlarını organ bağışı için ikna eden doktorlara döner sermayeden özel pay ayrılacağını söyledi.
Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin düzenlediği 1. Transplantasyon Günleri'ne katılan Durmuş, organ nakli ve bağışının doktorların 'kutsal başarısı' olduğunu belirtirken, Türkiye'de ilk kalp naklini yapan Op. Dr. Kemal Beyazıt'a teşekkür etti.
İslami değerlere göre de organ bağışı ve naklinin kutsal olduğunu ifade eden Durmuş, hasta ve ölü yakınlarının organ bağışına ikna konusunda pasif davranmamasını istedi. Organ nakli ve bağışı konusunda ikna yeteneğini kullanan nöroloji uzmanı, gastroentoloji uzmanı, anestezi uzmanı ve kardiyologlara hastane döner sermaye kaynaklarından destek verilmesini isteyen Durmuş, "Ben organ naklini yapan doktorun ödüllendirilmesinden yana değilim. O zaten nakli yaptıktan sonraki yorgunlukla haz içinde en büyük ödülü alıyor" dedi.
Kemik iliği nakline ihtiyaç duyan Oktar Babuna için toplanıp ABD'ye gönderilen kan sonuçlarının ulaşırılmadığından da yakınan Durmuş, "120 bin kanın sağladığı doku bilgilerini tüm insanlık için kullanacağımızı
taahhüt ediyorum. Bilgileri bize ulaştırmayanlar için yasal işlem yapacağız" dedi.