Doktorlara şok soruşturma

Doktorlara şok soruşturma
Doktorlara şok soruşturma
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, 37 doktor ve akademisyen hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Akdeniz Üniversitesi’nde görevli 37 akademisyen hakkında, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen bir ihbar üzerine başlatılan soruşturmada, Tam Gün Yasası nedeniyle üniversiteden ayrılan, bir kısmı özel hastanede görevli, bir kısmı kendi muayenehanesi olan bazı doktorların, özellikle büyük ameliyatları üniversite bünyesinde görevli akademisyen arkadaşları adına Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yaptıkları iddiaları araştırıldı. 37 profesör, doçent ve yardımcı doçent hakkında başlatılan soruşturmada, akademisyenlerden bazılarının, özel hastanelerde ameliyatlara girdiği de ileri sürülüyor.

Bazı hocalar ifade verdi

Soruşturma kapsamında üniversitede görevli akademisyenler ile doktorlar, geçen hafta ifade için Antalya Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Müdürlüğü’ne bağlı Mali Şube Bürosu’na çağrıldı. Son olarak geçen hafta Kadın Doğum Anabilim dalında Prof. Dr. Tayup Şimşek ile Doç. Dr. Mehmet Şimşek’in ifadelerinin alındığı belirtildi. Savcılık ifadesi alınan 2 akademisyenin, doktor raporunun ardından serbest bırakıldığı kaydedildi.
Soruşturma kapsamında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki birçok hasta dosyası, polis tarafından incelenmek üzere alındı. Soruşturmada adı geçen akademisyenlerden bazılarının bu soruşturmanın ardından üniversiteden ayrıldığı, bazılarının ayrılma aşamasında olduğu belirtildi. 37 akademisyen hakkında savcılık tarafından ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla hazırlanan iddianamenin, 1- 2 ay içinde tamamlanacağı kaydedildi

‘Haberim yok’

Soruşturmada yaptığı yüz nakli ameliyatları ile tanınan Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan’ın da adının geçtiği öne sürüldü. Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise ‘Soruşturmada Özkan çiftinin isminin geçmediğini açıkladı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan da iddiaları yalanladı. Radikal’e konuşan Özkan soruşturmayı ilk kez duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Ben özel izinle bu ameliyatları yapıyorum. Haberleri gördüğümde çok şaşırdım. Hakkımda açılan bir soruşturma yok. Rektörlüğün de böyle bir soruşturmadan haberi yok.’”


  http://www.radikal.com.tr/115005611500567

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ucube Tamgun yasasinin sonucu - harbiden

  Universitede ameliyat yapmanin dolandiricilik kabul edildigi bi ulkede yasiyoruz... Ornegin, Erdogani ameliyat eden doktor da suc isliyordu, bu sebebple bakanlik sadece o doktora ozel alelacele izin yazisi cikarmisti. Baska bir hasta olsaydi o doktor ameliyata giremeyecekti... Halk, artik doktora doktorlugu yasaklayan bu beceriksiz iktidara kapiyi gostermeli...

  ... - xyuıop

  hiçbir meslek grubunda olmayan kendini insanüstü varlık olarak görme bir bu meslekte var. doktorlar tarafından aşağılanmayan, azar işitmeyen yada ilgisizliğinden olmadık bir hatasını(hatta saatlerce süren hatalar) çekmeyen kimse yoktur herhalde. varsa yazsın arada devlet hastanelerine yolu düşenler. biz yine eli yüzü düzgün insanlarız. diğerlerinin halini düşünemiyorum. yeni olan olay; benden kaç yaş küçük doktor, düşmüşüm dizim yara 2 günlük rapor istiyorum vermiyor. 1 hafta boyunca acı çeke çeke merdivenleri çıkan ben. iyileşme sürem 1 ayımı aldı. bu doktorlar tarafından başıma gelen en tatlı olay bile diyebilirim

  yanlış varsa - likapa

  şu hataya düşmemek lazım.evet çok iyi işler yapıyor bu doktor.şayet işin içindeyse ve söylenenler doğruysa.iyi ve güzel işler yapıyor olması kanun ve kuralları çiğneyeceği anlamına gelmez.kurallar toplumları birarada tutar.kuralın olmadığı yerde kaos vardır.onun için yanlış yapmışlarsa cezalarını çekmeliler.

  Sağlık - vancetti

  Hekimlik mesleği elbette çok önemli ve saygın. Ancak insana yardımı ticari bir metaya dönüştüren sisteme de, hekime de lanet olsun.

  Her başarının altında bir üç kağıt - lolanli

  Aman yarabbi! Gördünüz mü? Adamlar süper işler yaparken meğersem milleti çarpıyormuş. Vay vay vay! iş yapan demek ki üç kağıtçı? Çok ilginç. Çok zorlama bir hipotez olacak ama AKP de sürekli şunları başardık bunları başardık diye atıp tutuyor, acep onlarda fos olmasın? :)

  doktor olmak - erkan8591

  Doğrusu Tıp fakültesine girememek içimde bir uhde olarak kaldı. Kızlarım da ısrarlarıma rağmen tercih etmedi. Nedense Doktor olmayı en saygın meslek olarak algılamam hiç değişmedi. 20 Yaşımdayken kıl payı ölümden döndüğüm Menenjit hastalığımı yenmem çok saygıdeğer Doktor ve etrafında civcivleri gibi duran doktor adayları sayesinde olmuştu. Ama bu ülkede en saygın Meslek sahibi de olsanız, sizin mesleğinizden habersiz bir "yetkililer" grubu, mesleğin tüm saygınlığını zedelemek için elinden gelen her şeyi yapabiliyor. Hani yargılamayı Tıp otoritesi yapsa lafım kalmazdı. 1950'li yıllarda Türkiye'de görev yapan Amerikan Büyükelçisinin sözü geliyor aklıma : "Bu ülke kendi içindeki iyi unsurları yok etme sistemine sahip". Uğur Mumcu, ODTÜ, Doktor vs. fark etmez. Gelişmiş beyinlere ölüm!

  O kadar kolay değil - drengin2000

  Öze, süper uzmanlık gerektiren operasyonlar için uygun kullanım alanlarının kullanılabilirliğine yönelik bu kısıtlayıcı,karalayıcı ve cezalandırmaya yönelik girişim ülkemizin ali menfaatleri açısından çok sakıncalı ve tehlikeli haber niteliği taşımaktadır.