Doktorlara şok soruşturma

Doktorlara şok soruşturma
Doktorlara şok soruşturma
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, 37 doktor ve akademisyen hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Akdeniz Üniversitesi’nde görevli 37 akademisyen hakkında, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen bir ihbar üzerine başlatılan soruşturmada, Tam Gün Yasası nedeniyle üniversiteden ayrılan, bir kısmı özel hastanede görevli, bir kısmı kendi muayenehanesi olan bazı doktorların, özellikle büyük ameliyatları üniversite bünyesinde görevli akademisyen arkadaşları adına Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yaptıkları iddiaları araştırıldı. 37 profesör, doçent ve yardımcı doçent hakkında başlatılan soruşturmada, akademisyenlerden bazılarının, özel hastanelerde ameliyatlara girdiği de ileri sürülüyor.

Bazı hocalar ifade verdi

Soruşturma kapsamında üniversitede görevli akademisyenler ile doktorlar, geçen hafta ifade için Antalya Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Müdürlüğü’ne bağlı Mali Şube Bürosu’na çağrıldı. Son olarak geçen hafta Kadın Doğum Anabilim dalında Prof. Dr. Tayup Şimşek ile Doç. Dr. Mehmet Şimşek’in ifadelerinin alındığı belirtildi. Savcılık ifadesi alınan 2 akademisyenin, doktor raporunun ardından serbest bırakıldığı kaydedildi.
Soruşturma kapsamında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki birçok hasta dosyası, polis tarafından incelenmek üzere alındı. Soruşturmada adı geçen akademisyenlerden bazılarının bu soruşturmanın ardından üniversiteden ayrıldığı, bazılarının ayrılma aşamasında olduğu belirtildi. 37 akademisyen hakkında savcılık tarafından ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla hazırlanan iddianamenin, 1- 2 ay içinde tamamlanacağı kaydedildi

‘Haberim yok’

Soruşturmada yaptığı yüz nakli ameliyatları ile tanınan Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan’ın da adının geçtiği öne sürüldü. Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise ‘Soruşturmada Özkan çiftinin isminin geçmediğini açıkladı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan da iddiaları yalanladı. Radikal’e konuşan Özkan soruşturmayı ilk kez duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Ben özel izinle bu ameliyatları yapıyorum. Haberleri gördüğümde çok şaşırdım. Hakkımda açılan bir soruşturma yok. Rektörlüğün de böyle bir soruşturmadan haberi yok.’”