Doktorlardan bir günlük grev

Doktorlardan bir günlük grev
Doktorlardan bir günlük grev

ARŞİV

Sağlık çalışanları, Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından öldürülüşünün yıldönümünde sağlıkta yaşanan şiddete dur demek için bir günlük greve gitti.

Türk Tabipler Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Dev Sağlık-İş üyeleri, Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından öldürülüşünün yıldönümünde sağlıkta yaşanan şiddete dur demek ve sağlıkta dönüşüm politikalarını protesto etmek için bugün greve çıktı.
Sağlık emekçileri, devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile aile sağlığı merkezlerinde acil hastalar ile kanser, diyaliz ve çocuk hastalar dışında sağlık hizmeti sunmuyor.

İstanbul 'daki grev programı, sabah saat 09.00'da hastane bahçelerinde Dr. Ersin Arslan'a anma eylemleriyle başladı.

ŞİŞLİ ETFAL'DE YÜZDE 100 KATILIM
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde greve yüzde 100 katılım sağlandı. Konferans salonu önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, Arslan anısına saygı duruşunda bulundu.

Sağlık meslek örgütleri adına açıklama yapan Mihriban Emek, Dr. Ersin Arslan'ın öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen şiddetin devam ettiğine dikkat çekti. AKP 'nin sağlık politikaları nedeniyle hastalar ile sağlık emekçilerinin karşı karşıya geldiğini belirten Emek, ifade özgürlüğü karşısında yaşanan sürgün, soruşturma, gözaltı ve tutuklamalar ile yeni istihdam modellerine dikkat çekti.

"Bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olamayan hastalar, çalışanlara yönelmiş öfke ve şiddet var" diyen Emek, bu koşullarda nitelikli sağlık hizmeti verilemeyeceğini belirtti.

Emek, "Haklarımız, halkımızın ve çocuklarımızın sağlık hakkı için bugün hizmet vermiyoruz" dedi.

Açıklamadan sonra hastane bahçesinde yürüyüş yapan sağlık emekçileri, Çapa Tıp Fakültesi'ne hareket etti. Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde de sağlık emekçileri sabah saat 08.30'da bahçede anma etkinliği düzenledi.İş bırakan sağlık emekçileri, saat 11.00'de İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nin önünde toplanarak Unkapanı'ndaki İl Sağlık Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti.

“VATANDAŞIN HİZMET ALMA HAKKINA SAYGI DUYULMALI”
Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan Çağıl, sağlık çalışanlarının şiddetin herhangi bir şekliyle muhatap olmasının asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Çağıl, "sağlıkta şiddetin önlenmesi" konusunda yaptığı yazılı açıklamada, şiddetin hiçbir şeklinin toplumda kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Sağlık çalışanının hizmet verme hakkı ne kadar kutsal ve önemli ise vatandaşların sağlık hizmeti alma hakkının da bir o kadar önemli olduğuna işaret eden Çağıl, "Bu hakkın gereği olarak, layığıyla hizmet sunulması ve sağlık çalışanlarımızın huzur ve sükunet içinde görevini sürdürmesi bizim temel anlayışımızdır" değerlendirmesinde bulundu.(ajanslar)