Doktorlardan çok sert Gezi raporu

Doktorlardan çok sert Gezi raporu
Doktorlardan çok sert Gezi raporu
ABD merkezli İnsan Hakları Savunucusu Doktorlar (PHR) örgütü, yayınladığı 32 sayfalık bir raporla, Türkiye'de polisin Gezi Parkı protestolarında biber gazını halka karşı silah olarak kullandığını belirtti.

ABD ’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından, dünyada sağlık alanında yaşanan insan hakkı ihlallerini araştıran İnsan Hakları Savunucusu Doktorlar (PHR) örgütü, Türkiye ’deki Gezi Parkı protestoları sırasında polisin olaylara müdahale şeklini eleştiren sert bir rapor yayınladı.

Hürriyet gazetesinden Tolga Tnış’ın haberine göre raporda, polisin orantısız şiddet uyguladığı, biber gazını halka karşı silah olarak kullandığı ve kasti olarak da sağlık kuruluşlarını, personelini hedef aldığını belirtildi.

DeDe Dunevant, Eliza Young, Michele Heisler, Vincent Iacopino’dan oluşan dört kişilik bir doktor heyetinin haziran sonunda Türkiye’de yaptığı bir haftalık incelemelerden sonra hazırlanan ve dün yayınlanan 32 sayfalık raporda, PHR, İstanbul ’daki Gezi Parkı’nın yıkımını protesto için başlayan barışçıl gösterilerin uluslararası hukuka aykırı şekilde bastırıldığını ifade ediyor. Polisin biber gazı, plastik mermi, tazyikli su, darp ve silah kullanarak uyguladığı şiddetin de, 8000’den fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlandığını belirtiyor.

Bakanlık Gezi eylemcilerine ilaç veren eczacıların peşine düştü


130 BİN KAPSÜL BİBER GAZI
Mağdur ve görgü tanıklarıyla yapılan görüşmeler sonucu yazılan raporda, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) gibi sivil toplum kuruluşlarının olaylarla ilgili açıkladığı verilerden de yararlanılıyor. Buna göre gösterilerin başlangıcından itibaren güvenlik güçlerinin resmi verilere göre 130 bin kapsül biber gazı kullanarak ülkenin yıllık biber gazı rezervini 20 günde bitirdiği hatırlatılıyor.

169 MAĞDUR VAKASI
PHR’ın incelediği 169 mağdurun fiziksel ve psikolojik verilerine göre bu mağdurların tümünün biber gazına maruz kaldığı ve çeşitli hastalık belirtileri gösterdikleri ifade ediliyor. Bu belirtiler arasında da solunum problemleri, alerji ve deri kaşıntıları, işitme kaybı, yüksek tansiyon yer alıyor.

Raporda, protestolara katılan sağlık görevlilerine ve göstericilerin bakımını üstlenen sağlık kuruluşlarına yapılan müdahaleler de detaylı olarak inceleniyor. Ve yaralanan göstericilere müdahale eden sağlık personelinin gözaltına alınması, revirlere yapılan saldırılar sıralanıyor. Ayrıca sağlık bakanlığı tarafından Temmuz ayında parlamentoya sunulan, acil sağlık hizmetlerinin bazı gereklerini suç kapsamına alan yasa taslağının mevcut yasama yılında kabul edilme ihtimali olduğu hatırlatılıyor.

KULLANIM YASAKLANMALI
Raporu hazırlayanlardan Dr. Iacopino, çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gezi Parkı gösterileri sırasında Türkiyeli yetkililer tarafından hem göstericilere hem de göstericileri tedavi eden sağlık personeline karşı kullanılan gücün biçimi ve şiddeti orantısızdır ve kabul edilemez. Türkiye’de biber gazının her türlü kullanımı yasaklanmalı ve hükümet yetkilileri bu tarz istismarların önlenmesinin garantisini vermelidir.”

TASARI REDDEDİLMELİ
PHR’ın yönetim kurulu üyesi Dr. Heisler ise raporla ilgili şöyle konuştu: “Türkiyeli yetkililer yaralıları tedavi eden doktorları ve revirleri kasıtlı olarak hedef almakla kalmayıp şimdi de bu sağlık hizmetlerini suç unsuruna dönüştürmek için çaba sarf ediyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın Türk Ceza Kanunu’nu ihlal edecek bu yasa tasarısı sağlık çalışanlarının yaralılara korkusuzca ve tarafsızca sağlık hizmeti sağlayabilmeleri adına reddedilmelidir.”

BASKI REJİMLERİNİ ARAŞTIRIYOR
1986’da kurulan PHR, Şili’deki Pinochet diktatörlüğünün sağlık görevlilerine uyguladığı baskıları araştırmış, ardından 1988’de Irak’ta Saddam rejiminin kimyasal silah kullanımını belgelemişti. Örgüt, Bahreyn’de doktorlara yapılan sistematik saldırılar, İran’daki doktor tutuklamaları, Suriye ve eski Yugoslavya’daki sağlık kuruluşlarının hedef gösterilmesi gibi konuları da araştırdı.


  http://www.radikal.com.tr/115259011525907

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "siz de zamaninda x y" - keryil

  turkiye'de ne zaman yabanci birileri bir elestiride bulunsa "sizin ulkenizde de x olmadi mi zamaninda" tarzi cevaplar vermeye bayiliyoruz. sanki oyle olunca bizimki haklilasiyormus gibi. sanki "siz zencilere ayrimcilik yapiyordunuz" demek kendi ayrimciligimizi normallestirecekmis gibi. ama daha da onemlisi, sanki aciklamayi yapanlar devlet veya vatandas temsiliyle gorevlilermis gibi. yahu adamlar sivil toplum kurulusu, belli bir ilgilendikleri alan var, iyi kotu bunu takip ediyorlar. simdi adamlarin abd menseili olmasindan yola cikip olayi "zenci"ye baglarsaniz herif de gelir sen aslinda islamofobiyle ilgili hakli bir elestiride bulunurken laps diye ermeni soykirimini kafana kakar, yuzbinlerce ermeniyi oldurenler once kendine baksin gibi ayni seviyeden cevaplar verir. sen de oyle soylenip durursun "yea 100 yillik problemi neden kasiyorsunuz yea maksatlisiniz yea" diye, cunku bunu yapmaya sadece sizin hakkiniz var.

  Yanlış! - X120

  Sert olan doktor raporu değil, polisin uygulamasıdır. Rapor yalnızca bunu bizim yetkili kurumlarımızdan daha objektif şekilde ortaya koymuştur.

  Gezi Parkı ve Doktor Raporları - Turkuvaz

  Şimdi bu raporların üstüne utanacak bir yüz lazım, rahmetli, şefkatli yürek lazım. Bu yok. İnsanların üstüne acımasızca gidiyorlar. gençliğin bu denli ezildiği, eleştirenin hemen ceza evine atıldığı, korku imparatorluğunun yaratıldığı dönemler Musolini, Franko veya Şilideki Pinoşe dönemleri. Bizim Türkiye'de ki bu döenem de onu andırıyor. Diyemezler, yanlış yaptık şu yanlışımızdan geri dönelim, insanımıza şefkat gösterelim diyemezler. Sz ormana gidin orada yaşayın diyor. Şehirciliği yol yapmak olarak anlayan bir zihniyet. Ankarada 20 küsur yıldır Anakent Belediyesi tek başına yönettiği ve hükümet arkasında olduğu halde metroyu bitiremedi, hafif raylı system yapamadı. Daha insanların araba görmeden şöyle sesiz yürüyebilecekleri yaya bölgelei yok. Kaldırımlar berbat. Çocuk yapn diyor çocuklarınızla kaldırımda gidemiyorsunuz, çocuk arabasıyla gezecek gidecek kaldırım yok. Bisiklet yollarından zaten vazgeçtim. Bunları sayınca ve isteyince de terrorist veya darbeci oluyorsunuz. Örtki ölem. Ne diyeyim. Yanlışlıklarını düzltecek yürek yok bu yüzden ergen çocuklar gibi bağırıp duruyorlar.

  Çözüm kolay... - _poseidon_

  Amerika daki doktorları da hapse atalım. Problem çözülür...

  Bu doktorlara sormak lazım, biber gazından, türkiyede ölen var mıymış? - adiyez

  Gidip önce kendi ülkelerine baksınlar, Türkiye pek çok açıdan abd ve avrupadan, insani anlamda daha ileride ve protesto ve sokak olaylarına karşı daha töleranslıdır. Yazının sonunda yorum bölümünde bir yasadan bahsediliyor ama, kamu malı olan ve gezi olaylarında sokaklara saçılan hastanedeki eczaneden çalınan ilaçlardan hiç bahsetmiyor bu yazı. Gezide ambülansların yolunu keserek, acaba yaralı polisleri mi taşıyor diye içine bakan vatan hainlerinden bahsetmiyor bu yazı. Daha geçen gün polis lojmanlarına yapılan saldırı için, oh olsun!, az bile! devamını bekleriz!, diyen vatan hainlerinden de bahsetmiyor bu yazı. Türkiye gibi sıkıntılı bir ülkede polisini gösterdiği müsamaha avrupanın ve amerikanın çok ilerisindedir. daha geçen ay alman polisi elinde bıçak var diye bir türkü fasından vurup öldürdü. Gezide elinde molotof bombası hatta tabanca olan bir yığın güruh vardı ama polisimiz birşey yapmadı. Not: yazımdan insanların öldürülmesini istediğim gibi birşey çıkartma çalışmayın. Bu ülkede bir tek vatandaşın burnunun kanamasını dahi istemem. Ama, fransada 2005 isyanında 400 kişi tutukanıp cezaevine atılırken, gezi gibi büyük bir olayda kaç kişi tutuklanmıştır? Kanunlar esnek ve caydırıcı olsaydı, gezi olaylarının yarısı bile yaşanmazdı.

  sizi gidi siziii - likapa

  şimdi bi tabir kullancam ama yayınlamayacaksızın diye kullanmıyorum.onlar da kimmiş. baskı rejimi görmek istiyorlarsa, polis şiddeti görmek istiyorlarsa kendi polislerine baksınlar.az mı seyrettik özellikle zencilere yaptıklarını.suçsuz insanları durup dururken silahla öldürdüklerini görmedik mi.madem o kadar beynelmilel çalışıyorlar çin'e gitsinler,uygur türklerine yapılanları gidip rapor etsinler ya.bizim gezicilerden birtane babayiğit çıkıp da sizin polisiniz daha sert diyebilir mi? bizim gezicilerin derdi polisin şiddeti değil de ondan diyemez.bizimkilerin derdi vatana ihanet.öyle olunca da elin amerikalısı da arkanıza geçer sizi savunur.sonra fırsatını bulduğunda da ne yapar bilirsiniz.sizi gidi 6. filo düşmanları denizgezmiş dostları siziii.

  kimyasal, kim yasal ? - berfukenan

  haber konusu suriye olsa idi,biz demiştik halka kimyasal sadırı var her türlü ittifaka gireriz,yakalım yıkalım saldıralım vs vs.türkiye olunca siz kendi işinize bakın,siz kimsiniz demeçlerine hazır olun şimdiden.kimyasal,kim yasal