Doktorsuz ocağa ambulanssız şoför

Ereğli ilçesine bağlı Aziziye beldesinde 13 yıl önce yapımı tamamlanan sağlık ocağı beş yıldır doktor, hemşire ve ebeye hasret. Sağlık ocağında sadece bir ambulans şoförü görev yapıyor...

KONYA - Ereğli ilçesine bağlı Aziziye beldesinde 13 yıl önce yapımı tamamlanan sağlık ocağı beş yıldır doktor, hemşire ve ebeye hasret. Sağlık ocağında sadece bir ambulans şoförü görev yapıyor, ancak Konya-Adana karayolunun üzerindeki beldede ambulans bulunmuyor. 4 bin nüfuslu beldedeki sağlık ocağında bugüne kadar dört doktor görev yaptı. Genellikle geçici görevlendirilen doktorlar, beldede birkaç ay kaldıktan ya kendi istekleriyle ya da bakanlık emriyle çevre ilçelere gönderildi. Sağlık ocağının yanı başındaki dört dairelik lojmanın iki dairesiyse bugüne kadar hiç kullanılmadı.
Sağlık ocağındaki tek görevliyse Ereğli'de 112 Hızır Acil Servisi'nde görev yaparken beldeye tayini çıkan ambulans şoförü İbrahim Kökbudak. 54 yaşındaki üç çocuk babası Kökbudak, bir buçuk yıldır sağlık ocağına doktor atanmasını ve ambulans verilmesini bekliyor. Kökbudak, "Göreve geldiğim ilk günlerde bir ambulans vardı. Aynı günlerde modeli eski olması nedeniyle hurdaya çıktı. Burada hiç ambulans kullanmadım. Sabahları ocağı açarak odaları havalandırıyorum" dedi.