Doktorum bir palyaço!

Yavuz Topoyan, elinde bir bavul, üzerinde uzun gömleği ve kaprisiyle Amerikan Hastanesi'nin kapısından girdi. Makyaj yapacağı ve üstünü değiştireceği spor salonuna doğru yol aldı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Yavuz Topoyan, elinde bir bavul, üzerinde uzun gömleği ve kaprisiyle Amerikan Hastanesi'nin kapısından girdi. Makyaj yapacağı ve üstünü değiştireceği spor salonuna doğru yol aldı. Hızlı hareketlerle üzerindeki günlük kıyafetleri çıkardı, yerine rengârenk çoraplar, çiçekli bir şapka ve doktor önlüğünü giydi.
Ama bu farklı bir önlük. Arkasında sevimli harflerle 'Dr. Yoyo' yazıyor. Üstünde rengârenk figürler var. Boynuna steteskop yerine 'baloncuk makinesi' asan Topoyan, ceplerine oyuncak yapmaya yarayan balonlar, oyun kâğıtları, renk renk kalemler koyuyor.
Dr. Yoyo, Dr. Bebiş...
Dudaklarını ve burnunu da kırmızıya boyayan Topoyan, artık tam bir Dr. Yoyo. Yani, palyaço doktor. Ve görevi hastanede yatan çocukları eğlendirmek, ilacın yapamadığını yapmak. O da dokuz ülkede faaliyet gösteren Theodora Vakfı'nın 127 palyaço doktorundan biri. Vakıf, 1993 yılında İsviçre'de Andre ve Jan Poulie kardeşler tarafından, anneleri Theodora Poulie anısına kuruldu. Türkiye'de ise 1998'de faaliyete geçti.
Şu anda vakfın Türkiye şubesinde özel yetiştirilmiş sekiz palyaço doktor var. Çocuk psikolojisi, tıp, hijyen vb konularda Türkiye' nin yanı sıra İngiltere ve İsviçre' de eğitim alan bu palyaço doktorların isimleri de bildiğimiz doktorlardan farklı. Dr. Yoyo, Dr. Bebiş, Dr. Maviş, Dr. Aliş, Dr. Meto, Dr. Pati, Dr. Pinky, Dr. Tonton.
Haftanın belirli günleri İstanbul'daki hastanelerin çocuk kliniklerini ziyaret ediyor ve çocukları mutlu etmeye çalışıyorlar. Bir perşembe günü Amerikan Hastanesi'nde bulunan Dr. Yoyo'nun da amacı işte bu. Dr. Yoyo, ilk, 5 yaşındaki Sanem Atmaca'yı ziyaret ediyor. Zatürree teşhisiyle hastanede yatan Sanem'e köpükten baloncuklar üfürüyor. Sanem'in kahkahaları yankılanıyor odada. Sonra 'Minik Kurbağa' şarkısı, Zeki Müren yorumuyla söyleniyor.
Psikoloğa gidiyorlar
Cebindeki balondan oyuncak yapıp Sanem'e veren Dr. Yoyo, yani Yavuz Topoyan, Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi mezunu. Şu anda Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde çalışıyor. Pek çok tiyatro oyunu ve TV dizisinde rol almış. 1.5 yıldır Theodora Vakfı'yla çalışıyor. Ayda 300 çocuğu ziyaret ediyor. Dr. Yoyo, sürekli hasta çocuklarla çalıştıkları için psikolojilerinin etkilendiğini ve bu nedenle belirli aralıklarla psikoloğa gittiklerini söylüyor.
Dr. Yoyo'yu, çocuk polikliniğinde kalabalık bir çocuk grubu karşılıyor. 'Sabahtan beri başı ağrıdığı için 10 kez makineye girdiğini' anlatan İpeksu'ya Dr. Yoyo, reçete yazıyor: Günde üç defa gülünecek. Anjin teşhisiyle doktor muayenesinden hüzünlü çıkan 5 yaşındaki Doğa da Dr. Yoyo'nun sevimliliği karşısında keyifleniyor.
Ondan mavi bir köpek istiyor, Dr. Yoyo hemen yapıyor. Bir süre sonra tüm çocuklar, hastalıklarını ve korkularını unutmuş, ellerinde balonlarla ortalıkta koşturuyor.
Palyaçoların çocuk psikolojisine etkisini Kartal Devlet Hastanesi Semiha Şakir Çocuk Kliniği'nde yatan hasta O. K., şöyle özetliyor: "Palyaçoları çok seviyorum. Onlar gelmezse, bizi kimse mutlu edemez, eğlendiremez. Her gün gelsinler. Özellikle Dr. Bebiş'in resim yapmasını çok seviyorum. Bu yüzden hastanemize gelmelerini istiyorum. Yaptıkları sihirbazlıkları ve balonları çok seviyorum..."
Her gün bir hastaneye...
Doktor palyaçolar, salı günleri İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği'ni, çarşamba günleri Cerrahpaşa Hastanesi ve SSK Okmeydanı çocuk kliniklerini, perşembeleri Kartal Devlet Hastanesi Semiha Şakir Çocuk Kliniği'yle Amerikan Hastanesi Çocuk Kliniği'ni düzenli olarak ziyaret ediyor.
Theodora Vakfı Türkiye Direktörü Engin Tunçay, palyaçoların geçen yıl 24 bin çocuğu ziyaret ettiğini, dünyada 300 bini bulduğunu söylüyor. İDO'yla palyaçoların ücretsiz taşınması için anlaştıklarını belirten Tunçay, "Palyaço sayısını artırmak istiyoruz" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7570947570940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.