Doktorunuz nerede? İran'da!

Sağlık Bakanlığı, Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde 30 yıl önce yaptırılan sağlık ocağına bir hemşire ile ambulans olmadığı halde ambulans şoförü atadı.

HAKKÂRİ - Sağlık Bakanlığı, Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde 30 yıl önce yaptırılan sağlık ocağına bir hemşire ile ambulans olmadığı halde ambulans şoförü atadı. Belde halkı tedavi için İran'a gidiyor, hemşire sadece İran'da yazılan iğneleri yapıyor.
Yedi bin nüfuslu beldeye 30 yıl önce bir sağlık ocağı yapıldı. Sağlık Bakanlığı sağlık ocağına bugüne kadar doktor atamadı. Dispanserde yıllarca ebe ve hemşireler görev yaparken, halk tedavi için İran'a gitmek zorunda kaldı. Esendereliler, 35 kilometre yol giderek, Türkiye'ye vize uygulamayan İran'ın Urumiye kentinde tedavi yaptırıp, ilaçları da İran'dan alıp evlerine dönüyor.
Oğlu Beytullah Basan'ı İran'da tedavi ettiren Hamza Basan, Yüksekova'nın Esendere'ye 40 kilometre olduğunu, bu yüzden 35 kilometre mesafedeki Urumiye'yi tercih ettiklerini söyledi.
İran'da tedavinin daha ucuz ve kaliteli olduğunu belirten Basan, "Burada hiç doktor görmedik. Herkes bu yüzden İran'a gidiyor. Buraya doktor geleceğini de hiç sanmıyoruz" şeklinde konuştu.
'İş yapmak istiyorum'
Sağlık ocağına bir yıl önce ambulans şoförü Cevat Aydın, altı ay önce de hemşire Sadiye Yılmaz atandı. Ancak Aydın, bir yıldır iş yapmadan maaş alıyor. Sağlık Bakanlığı, şoförünü atadığı Esendere Sağlık Ocağı'na bugüne kadar ambulans göndermedi. 22 yıllık memur olduğunu söyleyen Aydın,
"Huzurlu değilim, hiç iş yapmadan maaş alıyorum. Gelen hastalara bir ağrı kesici bile veremiyoruz" dedi.
Hemşire Yılmaz da çaresizlik içinde. Gelen hastaları tedavi edemediklerini,
sadece küçük yaralanmalara pansuman yaptığını söyleyen Yılmaz, "Burada en çok İran'a gidip tedavilerini yaptıranlara yazılan iğneleri yapıyorum. Bu yörede üç yıldır çocuklara gerekli olan aşılar yapılamamış" diye konuştu.