'Dokunulmazlık zırhı kaldırılsın'

Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı ve Yargıtay Başsavcısı, suça adı karışan bakan, milletvekili ve bürokrata dokunabilmek için zırhların kaldırılmasını istedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı ve Yargıtay Başsavcısı, suça adı karışan bakan, milletvekili ve bürokrata dokunabilmek için zırhların kaldırılmasını istedi. Adli yılın açılışında bir araya gelen yargı zirvesi, siyasilerin yasama dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa ile bürokratların Memur Yargılama Yasası'nın soruşturmaları engellediği görüşünde birleşti.
'Sistem değiştilmeli'
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Savcılar, bir soruşturmada bakanlar hakkında ellerinde delil varsa nasıl bir yol izlemeli?" sorusunu şöyle yanıtladı:
"Bu konu, savcıların görev alanı dışında. TBMM'de soruşturma komisyonu açılmadan ellerinde böyle bir yetki yok. Benim de yetkim yok. Savcılar soruşturmalarda, bakanlar hakkında buldukları delilleri TBMM'ye gönderebilmeli. Meclis soruşturması kurumu ve dokunulmazlık konusu yeniden düzenlenmeli."
'Herkes hesap versin'
Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'ın görüşleri de şöyle:
"Seçilenler dahil her kamu görevlisi halka hesap vermek zorunda. Bu sağlanamazsa, kimileri suç işleme ayrıcalığına kavuşur. Bu yüzden yasama sorumsuzluğu korunurken, Anayasa 83. maddedeki dokunulmazlık sınırı özenle çizilmeli ve yeniden düzenlenmeli. Memur Yargılama Yasası çağın gerisinde, kaldırılmalı."
'Denetim görevini yargı yapmalı'
Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, bakanların yargılanmasıyla ilgili
"Anayasa'ya göre yasama, yürütmenin faaliyetini denetliyor. Ancak bu gerçekleşmiyor. Bunu yargının yapması gerek" önerisi getirdi. Kanadoğlu, bunu 82 Anayasası'nın engellediği görüşünde.