'Dokunulmazlık'ları baki...

Torbalı İlçe Belediyesi, zihinsel engelli vatandaşların lokanta ve kahvehanelerden ücretsiz yararlanması için 'Dokunulmazlık Kartı' uygulaması başlattı.

İZMİR - Torbalı İlçe Belediyesi, zihinsel engelli vatandaşların lokanta ve kahvehanelerden ücretsiz yararlanması için 'Dokunulmazlık Kartı' uygulaması başlattı. Uygulamaya esnaftan tam destek geldiği belirtildi.
Torbalı Belediye Başkanı CHP'li İsmail Uygur, "İlçemizde bulunan özürlülerden, zaman zaman bir bardak çay içirmek veya bir tas çorba yedirmek için çeşitli olumsuz davranışlar sergilemeleri istenmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için onlara birer kart yaptırdık. Bu kartlarla herhangi bir lokantada ücretsiz yemek yiyecekler veya herhangi bir kahvehanede ücret ödemeden çay içecekler. Bu uygulamayla özürlü kardeşlerimizi bir nebze de olsa kötü muameleden koruyacağımızı düşünüyoruz" dedi.
Esnafın yedirdiği yemeğin veya içirdiği çayın parasını belediyeden talep edebileceğini belirten Uygur, ancak bugüne kadar böyle bir girişimin olmadığını belirtti. 'Dokunulmazlık Kartı' için mahalle muhtarlarıyla koordineli olarak çalışacaklarını belirten Uygur, "Olayı istismara yönelik tavırlara izin vermeyeceğiz. Bu kartları içki ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları olan kişilere vermiyoruz" dedi.
Dün Uygur ile makamında hatıra fotoğrafı çektiren üç 'dokunulmaz' ise daha sonra berberde sakal tıraşı oldu, boyacıda ayakkabılarını boyattı ve ilçe merkezindeki Cömert Lokantası'nda karınlarını doyurdu. Lokanta sahibi Hamit Cömert bu kartı taşıyan bütün vatandaşların her zaman işletmesinde ücretsiz yemek yiyebileceğini, ilçe esnafının çoğunlukla aynı düşünceyi taşıdığını söyledi. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7673517673510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.