Dokuz asker olayını birlikte soruşturmuşlar

İSTANBUL - Erzincan Kemah’ta, 11 Ağustos 2008’de PKK’nın yola döşediği mayında dokuz askerin şehit olmasıyla ilgili soruşturmayı, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile Şanal’ın, ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı uygulamaya koymaktan tutukladığı Erzincan Jandarma İstihbarat Komutanı Binbaşı Nedim Ertan’ın birlikte yürüttükleri ortaya çıktı.
Davanın, ikisi tutuklu bulunan üç köylü sanığın öne sürdüğü, “Biz PKK’lıların köye geldiğini jandarmaya bildirmiştik” ifadesi, Ertan’ın ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ çerçevesinde tutuklanmasına dek gündeme gelmedi. Savcı Şanal’ın, Ertan’a, “Bu olayı siz mi yaptınız” diye sorduğunu anımsatan köylülülerin avukatı Hüseyin Aygün, şu soruyu yöneltiyor:
“Biz bu iddialarımızı (jandarmanın ihmali) 3 Kasım 2009’daki duruşmada yinelediğimiz halde neden İrtica ile Mücadele Eylem Planı kapışması başladıktan sonra ciddiye alındı? Bu araştırmada neden bu kadar geciktiler? Bizim soruşturmamız, emniyet jandarma kapışmasına malzeme yapılmasın.”
Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bu ilginç dosyanın seyri şöyle:

BİRLİKTE YÜRÜTTÜLER: Soruşturmayı bugün ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ olduğu öne sürülen planı Erzincan’da hayata geçirmekten bir üsteğmen ve başçavuşla birlikte tutuklanan Binbaşı Ertan ve sorumlusu olduğu jandarma istihbarat yürütüyordu. Soruşturmanın savcısı ise bugün Ertan ve arkadaşlarını tutuklatan Erzurum Özel Yetkili Ağır Ceza Savcısı Osman Şanal’dı.
ÜÇ KÖYLÜ SANIK: Soruşturma sonucu Sarıyazı Köyü Muhtarı Zeki A., Salyurdu Mevkii’ndeki yaylada hayvancılık yapan Mızrap I. ve Metin İ. 26 Ocak 2009’da tutuklandı. Şanal, iddianamesini 13 Ağustos 2009’da tamamlandı. İddianamede yer alan ‘Gizli Tanık 555’in ifadesine göre, patlamanın olduğu günden bir gün önce üç PKK’lı Metin İ. ve Mızrap I.’nın çadırına girmiş, beş kişi daha sonra beraber köye inmişti. İddiaya göre, saldırıdan bir gün sonra ‘Doğan’ kod adlı PKK’lı, “Sarıyazı’da dokuz düşmanı öldürdük” demişti.
DELİL PİLLER: Askeri araç uzaktan kumandalı bombayla patlatılmıştı. İncelemede, düzeneğe bağlı 6 ‘D.’ marka pil bulundu. Pillerde bir ize rastlanmadı. Sanık Mızrap I., ifadesinde Haziran 2008’de, yaylaya gelen üç PKK’lının hayvan başına 1.5 TL’lik ‘vergi’ ve bir kutu D. marka pil istediğini söyledi. İfadesinde, “Büyük boy pilleri radyo ve telsizlerde kullanacaklarını tahmin etmiştim. Ben de parayı getiririm ancak ‘sizi jandarmaya şikâyet ederim’ dedim” dedi. Bunun üzerine Metin İ.  bir koli D. marka pil alıp döndüler. İddiaya göre para ve pilleri 15 Temmuz’da PKK’lılara verdiler. Savcı Şanal, aksi yöndeki rapora rağmen Mızrap I. ve Metin İ.’nin, aldıkları D. marka pillerin saldırıdakilerle aynı marka olmasından yola çıkarak, eyleme bilip isteyerek yardım ettiklerini iddia etti. Üç şüpheli hakkında, ‘tasarlayarak adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs, terör örgütüne üyelik, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’tan dava açtı.
JANDARMAYA SÖYLEMİŞTİK: Sanık Zeki A. ise saldırıdan bir gün önce üç PKK’lının köydeki evlerine geldiğini belirterek, “Nedim Yüzbaşı ile Murat Başçavuş ile görüştüm. Ertesi gün, yani 11 Ağustos’ta jandarmaya uğradım. Yanımda Metin İ. de vardı.”
AVUKATIN SORULARI: Yaklaşık 1.5 ay önce görülen ilk duruşmada, avukat Aygün, “Subaylar hakkında idari soruşturma yürütülüyor mu?” diye sormuştu. Çünkü Aygün’e göre, jandarmaya şu sorular sorulmalıydı: “İki gözetleme noktası olmasına ve yol görünmesine rağmen nasıl mayın döşenebildi? İstihbarat neden değerlendirilmedi? Mayın tarama aracı Sarıyazı’ya uzanan toprak yolu neden taramadı?” Aygün’ün bu isteği ‘hukuki bulmadığından’ mahkemece geri çevrildi. Aygün, Radikale’e şunları söyledi: “Bu iddialarımızı 3 Kasım’daki duruşmada yinelediğimiz halde neden İrtica ile Mücadele Eylem Planı iddiaları başladıktan sonra ciddiye alındı?” (Radikal)