Dokuz aylık İlayda yürüteç kurbanı

Ereğli ilçesinde, evin içinde yürüteçle gezen İlayda Uysal, merdivenlerden düşerek öldü. Kurtlar Köyü'nde yaşayan 23 yaşındaki Emine Uysal, dokuz aylık kızı İlayda'yı yürütece koyduktan sonra, mutfakta bulaşık yıkamaya başladı.
Haber: SERKAN AYDEMİR / Arşivi

ZONGULDAK - Ereğli ilçesinde, evin içinde yürüteçle gezen İlayda Uysal, merdivenlerden düşerek öldü. Kurtlar Köyü'nde yaşayan 23 yaşındaki Emine Uysal, dokuz aylık kızı İlayda'yı yürütece koyduktan sonra, mutfakta bulaşık yıkamaya başladı. İlayda yürüteçle gezinirken, açık unutulan kapıdan dışarı çıktı. İlayda, bir süre burada gezindikten sonra bahçeye inen merdivenlerden düştü. Gürültü üzerine bahçeye koşan Emine Uysal, hemen 112 Hızır Acil'i aradı. Ambulansla Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırılan İlayda, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kazada ihmali görünen anne gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
Öte yandan uzmanlar yürütecin, hem ev kazaları bakımından hem de çocuğun fiziksel gelişimi açısından sakıncalı olduğunu belirtiyor.
'Dünyada yasak'
Amerikan Hastanesi Çocuk Hastalıkları uzmanı Arzu Özgeneci, yürütecin yasaklanması gerektiğini belirterek aileleri şöyle uyardı:
"Yürüteç dünyada yasak. Hiçbir çocuk doktoru yürüteci önermez. Çünkü ev içi kazalarına neden olabilir. Yürüteç, çocuğun yürümesini de geciktiriyor. Çocuk kendisini yürümek için ittirip zorlanmıyor. Arkadan iteklenmeyi öğreniyor. Ayrıca bacak kaslarını kullanamıyor. Anneler, çocuklarını yürütece oturtuyor, çocuk oyalanırken kendisi de işleriyle ilgileniyor. Anneye kolaylık gibi gelse de, çok zararlı. Biz yasaklasak bile istisnasız, eğitim düzeyi ne olursa olsun aileler 'Bize bir şey olmaz' diyerek yürüteci almaya devam ediyor. Bu konuya mutlaka dikkat çekilmeli."


    http://www.radikal.com.tr/7401597401590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.