Dokuz çocuğa daha taş atma cezası: 86 yıl, 11 ay

Dokuz çocuğa daha taş atma cezası: 86 yıl, 11 ay
Dokuz çocuğa daha taş atma cezası: 86 yıl, 11 ay

Adana?da Öcalan sloganı atıp, polise taş attıkları gerekçesiyle terör örgütüne üyelikten tutuklu yargılanan çocuklar, cezaevi hatırası çektirdi. FOTOĞRAF: DHA

Adana'da üç ayrı ağır ceza mahkemesinde görülen davalarda çocuklara yine ceza yağdı

İSTANBUL - Adana 6. 7. ve 8. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 8-9 ve 11 Haziran’da görülen davalarda dokuz çocuğa ‘örgüt adına suç işlemek, örgüt propagandası yapmak ve polise mukavemette bulunmak’ suçlarından 86 yıl 11 ay hapis cezası verildi. Böylece son bir yıl içinde 82 çocuğa toplam 373 yıl hapis cezası verilmiş oldu.
24 Şubat 2008’de sınır ötesi operasyonu protesto ettikleri için tutuksuz yargılanan çocuklardan altısına 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt adına suç işlemek’ten ayrı ayrı yedişer yıl altışar ay, ‘örgüt propagandası’ndan birer yıl, ‘polise mukavemet’ten de ikişer yıl ikişer ay 20’şer gün hapis cezası verildi.
Sekiz aydır tutuklu yargılanan 16 yaşındaki M.B.’nin davası da 9 Haziran’da 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı. M.B.’ye ‘örgüt adına suç işlemek’ten yedi yıl altı ay, ‘örgüt propagandası’ndan da bir yıl hapis verildi.
8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de 16 yaşındaki Ç.S. ile 14 yaşındaki H.G.’ye ‘örgüt üyeliği’nden altışar yıl üçer ay, ‘örgüt propagandası’ndan da ayrı ayrı 10’ar ay hapis cezası verildi.