Dokuz kardeşin hepsi de anemi...

Ali ve Ganime Bahay çiftinin tüm çocukları anemi hastası. Biri ölmüş. Sekiz kardeşin hali gün geçtikçe kötüleşiyor. Anne, "Sağlıklı olur diye dokuz çocuk yaptık" diyor.

ADANA - Sağlıklı çocuk özlemiyle dokuz çocuk dünyaya getiren Bahay ailesi, şimdi orak hücreli anemi hastası çocuklarıyla yaşam mücadelesi veriyor. Dokuz kardeşten birinin öldüğünü anlatan anne Ganime Bahay, "Diğerleri de ölümü bekliyor" diyor.
Adana'nın Yumurtalık ilçesine bağlı Yeşilköy Beldesi'nde yaşayan 43 yaşındaki Ali ile 36 yaşındaki Ganime Bahay'ın çocuklarının durumları, tedavisi güç ve pahalı bir kan hastalığı olan orak hücreli anemi nedeniyle her geçen gün ağırlaşıyor. Çift, günübirlik işlerle ailesini geçindirmeye çalışıyor. Anne Ganime Bahay, sağlıklı çocuk sahibi olma umuduyla bu kadar çok çocuk dünyaya getirdiğini belirterek, "Ama hiçbiri sağlıklı değil. 14 yaşındaki oğlumu bu hastalık yüzünden kaybettim. Diğer çocuklarım da ölümü bekliyor" dedi.
5 yaşındaki Sertan, 7 yaşındaki Alican ve 18 yaşındaki Sezer'in durumlarının ağırlaştığını ifade eden Ganime Bahay, şöyle konuştu: "En küçük çocuğum 5, en büyük çocuğum ise 19 yaşında. Hepsini okula gönderdim ama hastalıkları nedeniyle bir gün gidip, beş gün gidemiyorlar."
Yeşilköy Sağlık Ocağı Doktoru Murat Özdemir, şu bilgileri verdi:
Orak hücreli anemi ağrıya neden olan bir kan bozukluğudur. Hemoglobinin (alyuvarlarda eritrosit oksijeni akciğerlerden vücudun diğer bölümlerine taşıyan bir molekül) bir bölümü, alyuvarları sert ve orak şekline dönüştüren çubuk benzeri yapılar oluşturur. Bu hücreler damarlarını tıkayarak bazı organ veya dokuların oksijen almasını engeller. Bu şiddetli ağrı ataklarına neden olabilir. Tedavisi zor ve maliyeti çok yüksek bir hastalıktır."


    http://www.radikal.com.tr/7611567611560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.