Dokuz ülkeye kök salan savaş

Çanakkale Kara Savaşları ve Anzak Çıkarması'nın 90. yıldönümü nedeniyle dün Gelibolu' da düzenlenen törenler, savaşta yüzbinlerce kayıp veren Türkiye, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, Güney Afrika ve Britanya'yı buluşturdu.

ÇANAKKALE - Çanakkale Kara Savaşları ve Anzak Çıkarması'nın 90. yıldönümü nedeniyle dün Gelibolu' da düzenlenen törenler, savaşta yüzbinlerce kayıp veren Türkiye, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, Güney Afrika ve Britanya'yı buluşturdu. Hisarlık Tepe'de bulunan Şehitler Abidesi'ndeki ilk törene Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün yanı sıra Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, Avustralya Gaziler Bakanı Anne Kelly ve Avustralya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Cosgrove da katıldı.
'Sevda ve hayalleri vardı'
Çanakkale'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yürek atışlarının duyulduğu yer olduğunu belirten Erdoğan, törende şunları söyledi: "Tarihin kaydettiği son şövalye ruhlu savaşlardan biri olan bu mücadelede, Mehmetçik, karşısındakini düşman bir devletin mekanik yansıması olarak değil, kendisi gibi ümitleri, sevdaları ve hayalleri olan birer insan olarak görmüş ve iki tarafın askerleri arasında doğan saygı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ileride, o gün savaştığı devletlerle kurduğu dostluk ve işbirliğinin organik dokusunu oluşturmuştur.
Bugün Türkiye ile Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki gerçek dostluğa dayalı mükemmel ilişkiler Türküyle, Anzakıyla bu topraklarda şehit düşmüş tüm insanların ruhuna serinlik veriyor ve kaybettikleri yaşamlarına anlam kazandırıyor."
Atatürk'ün düşman kuvvetlerine hitaben söylediği sözleri anımsatan Erdoğan, konuşmasını, "Bu sözler evlatlarımızın mezarlarına bırakılmış kır çiçekleridir. Size bırakacağım sessizlikte onların renklerini ve kokusunu hissedebilmeniz için konuşmamı bitiriyorum" diye tamamladı.
Clark: Temelimiz şekillendi
Yeni Zelanda Başbakanı Clark da, "Burada yaşananlar, vatandaşları burada savaşmış ulusların ortak hafızasına kazınmıştır ve hatta şu an olduğumuz insanlar ve uluslar olarak şekillenmemize rol oynamıştır" dedi.
Resmigeçit, Genelkurmay Başkanlığı Mehter Bölüğü'nün konseri ve Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi 'Türk Yıldızları'nın gösteri uçuşunun ardından, Erdoğan ve Clark, Şehitler Abidesi'nin anı defterini imzalayarak şehitlikleri dolaştı.


    http://www.radikal.com.tr/8476698476690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.