Dolandırıcılar Guetemala'dan, sahte polisler İran'dan

Dolandırıcılar Guetemala'dan, sahte polisler İran'dan
Dolandırıcılar Guetemala'dan, sahte polisler İran'dan
İstanbul'da kendilerini polis olarak tanıtıp turistleri soyan 3 İranlı ile, özel solüsyonla dolar imal ettiklerini iddia ederek işadamlarını dolandıran Mali ve Guetemala uyruklu üç kişi yakalandı.

Türkiye telefonla terör operasyonuna karşı para isteyen sahte polis ve savcılardan, Bulgaristan’dan para bulamadığı için gelemediğini iddia eden ‘ genç kızlar’dan sonra şimdi de yabancı uyruklu dolandırıcıların cenneti oldu.

İRANLI SAHTE POLİSLER
İstanbul 'da polise başvuran turist Sait Muhammet E., yolda yürürken yanına yaklaşan ve polis olduklarını söyleyen 3 kişinin parasını çaldığını söyledi. Mağdur Sait Muhammet E., "Bana cebimdeki paraların bazılarının sahte olabileceğini söylediler. Kontrol etmeleri için onlara verdim. Bir süre sonra geri verip teşekkür ettiler. Ancak onlar gittikten sonra parayı saydığımda 8 bin 500 doların eksik olduğunu gördüm" dedi.

Polis, eşkallerini belirledikleri şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı. Yerleri tespit edilen Ehban Ş.(33), Ali S.(43) ve Reza K.(34) önceki gün Önleyici Hizmetler Büro Amirliği ekipleri tarafından kısa süren kovalamacanın ardından yakalandı. Gözaltına alınarak Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne getirilen şüphelilerin iki kişiden daha benzer yöntemle para çaldıkları öğrenildi.

"ERTESİ GÜN İKİ KATINI VERECEĞİZ" DİYEREK DOLANDIRIYORLAR
Bir diğer dolandırıcılık olayı ise yine İstanbul'da yaşandı. İşadamı A.Ö., 3 siyahi kişinin kendilerini İsviçreli işadamı olarak tanıtarak dolandırıcılık yaptığı yönünde polise şikayette bulundu. Dolandırıcıların ellerinde özel bir solüsyonla yıkandığında 100 dolarlık banknotlara dönüşen beyaz kağıtlar olduğunu söylediklerini belirten işadamı A.Ö., şikayet dilekçesinde "İki beyaz kağıdın arasına 100 dolarlık banknot koydular. Bir solüsyonu üzerine dökünce seri numaraları farklı 3 adet 100 dolarlık ortaya çıktı. Benden ertesi gün iki katını vermek üzere 150 bin dolar para istediler" dedi.

Şikayet üzerine polis harekete geçerek işadamından sözde teklifi kabul etmiş gibi yapmasını istedi. Mecidiyeköy'de bir alışveriş merkezine parayı almaya gelen Mali uyruklu Mamodev C.(34), İsmail F.(20) ile Guetemala uyruklu Carlos M.(34) gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada çok sayıda para şeklinde kesilmiş beyaz kağıt ele geçirildi.

Üç İranlı sahte polis ve Türkiye'ye turist olarak gelen ve vize süreleri dolduğu tespit edilen 3 dolandırıcılık şüphelisi adliyeye sevk edildi. (dha)