Dolandırıcılığın böylesi ancak filmlerde olur

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kendisini cumhuriyet savcısı Ali Topuz olarak tanıtarak ilçenin başsavcısı, milli eğitim müdürü ve belediye başkanı ile görüşen kişi, bir döviz bürosunu da 6 bin avro dolandırdı.

BURSA - Bursa'nın İnegöl ilçesinde kendisini cumhuriyet savcısı Ali Topuz olarak tanıtarak ilçenin başsavcısı, milli eğitim müdürü ve belediye başkanı ile görüşen kişi, bir döviz bürosunu da 6 bin avro dolandırdı.
Nuri Doğrul Caddesi üzerindeki bir döviz bürosuna gidip, kendisini 'cumhuriyet savcısı Ali Topuz' olarak tanıtan kimliği belirsiz kişi, işyeri sahipleriyle 6 bin avroyu 'geliş fiyatına almak üzere' anlaştı. Parayı getirip dövizi alacağını söyleyerek bürodan ayrılan zanlı, daha sonra İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar'ın makamına gitti. Topuz, Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığını, bir miras meselesi için geldiğini ve İnegöl'deki okullara 18 adet bilgisayar ve para bağışlamak istediğini söyledi. Bunun üzerine başsavcı Yazar, iyi giyimli, diksiyonu düzgün sahte savcıyı, makamına davet ettiği İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk ile tanıştırdı. Baştürk de Milli Eğitim Müdürlüğü Koruma Derneği hesabına para yatırmak istediğini söyleyen zanlıyla birlikte bir memurunu bankaya gönderdi.
Bankaya gitmeden önce yeniden döviz bürosuna uğrayan zanlı, Başsavcı Yazar'ın kendisini gönderdiğini ve parasının henüz bankaya yatmadığını söyledi. Döviz bürosundakilere yanındaki Milli Eğitim'de çalışan memuru da tanıştıran zanlı, "Milli eğitime bağış yapacağım. Birazdan param gelecek. Bu esnada 6 bin avroyu verir misiniz" dedi. Döviz bürosunun yetkilileri Mehmet Zeki Kaya ve Müslüm Aslangiri de kendisine istediği dövizi verdi. Yetkilileri ve memur ile bankadan parayı çekmeye giderken Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı da ziyaret eden zanlı, burada İnegöl'deki yardıma muhtaç okullar hakkında da bilgi aldı. Grup daha sonra bankaya geldi.
Bankada Aslangiri yerinde olmayan banka müdürünü aramak için üst kata çıktı. Zanlı, büronun diğer yetkilisi Kaya ile milli eğitim müdürlüğünde görevli memuru da döviz bürosundan aldığı makbuzu cumhuriyet başsavcısına imzalatmaları için gönderdi ve yanındaki 6 bin avroyla kayıplara karıştı. Döviz bürosundakilerin cumhuriyet başsavcısı Adem Yazar'a giderek "Sizin gönderdiğinizi söyleyen bir kişi bizden 6 bin avro aldı" demesi üzerine dolandırıcılık olayı ortaya çıktı. Yetkililer, soruşturma başlatıldığını, bankanın güvenlik kameralarından fotoğrafı çekilerek emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıklarına gönderilen zanlının yakalanmasına çalışıldığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7465627465620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.