Dolmabahçe müezzini: Beni göstericiler korudu

Dolmabahçe müezzini: Beni göstericiler korudu
Dolmabahçe müezzini: Beni göstericiler korudu
Taksim Gezi Parkı Eylemleri sırasında yaralanan göstericilerin getirildiği Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camisi'nde yaşananlarla ilgili iddiaları soruşturmak için görevlendirilen Diyanet İşleri Müfettişleri raporlarını tamamladı.

Radikal.com.tr - İstanbul Müftülüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, raporun içeriğinde Başbakan Erdoğan ’ın sıklıkla tekrarladığı “Camide içki içtiler” iddiasına aranan yanıt da öne çıkan öğe olarak yer aldı.

'GÖRMEDİM KUTUSUNU BULDUK'
Hürriyet'ten Okan Konuralp'in haberine göre cami müezzini Fuat Yıldırım’ın, “Camide içki içildi mi? Camide içki içen gördün mü?” şeklinde sorulara “İçki içeni görmedim. Görmediğim şeyi de ‘Gördüm’ diye söyleyemem. Ancak olayların sabahında içki kutusu bulduk” yanıtını verdiği belirtildi.

Gürsel Tekin'den müezzine teşekkür


'ÜÇ AYRI GRUP VARDI'


Müezzinin camide bulunanları üç ayrı grupta değerlendirdiği, olaylar sırasında yaralananlar ile biber gazı müdahalesiyle rahatsızlananların ilk grubu oluşturduğunu belirtildi. Camide görülen sağlık ekibi de ikinci grup olarak değerlendirdiği, üçüncü grubun ise “Sabotaj yapmaya çalışanlar” olarak nitelendirildiği öğrenildi. 

Yıldız Ramazanoğlu: Gezi'nin kahramanlarından biri o müezzindir


GÖSTERİCİLER KORUDU
Cami cemaatinden alınan değerlendirmelerin de yer aldığı raporda Müezzin Yıldırım’ın, “Caminin Madımak gibi olmasından korktuk. Özellikle üçüncü grupta değerlendirilebilecek bazı kişilerin sarhoş olduğu görülüyordu. Hatta bana karşı da şiddet girişimleri oldu. Araya giren göstericiler bunu engelledi. ‘Ne yapmaya çalışıyorsunuz siz’ diyerek beni korudular” bilgisinin yer aldığı belirtildi. 

Egemen Bağış: 'Camide içki olayı'nda tezatlar var


POLİSLERLE KONUŞMUŞ
Müezzinin verdiği, “Olayların başladığı akşam , ilk kez akşam namazı vaktinde camiye girilmeye çalışıldığı, o nedenle korkup küçük bir cemaatle birlikte caminin üst katına çıktığı, caminin ışıklarını kapattığını, yatsı namazı ezanını da okumadığı” bilgileri de raporda yer aldı. Polisin cami içine girmesini de engellediğini belirten müezzinin cami bahçesinde bulunan lojmanını Madımak benzeri bir olayın yaşanabileceği endişesiyle boşalttığı, ailesinin akrabalarının yanına gönderdiği de ortaya çıktı.

Cami sığınak imam müzakereci