Dolmabahçe müezzini: Beni göstericiler korudu

Dolmabahçe müezzini: Beni göstericiler korudu
Dolmabahçe müezzini: Beni göstericiler korudu
Taksim Gezi Parkı Eylemleri sırasında yaralanan göstericilerin getirildiği Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camisi'nde yaşananlarla ilgili iddiaları soruşturmak için görevlendirilen Diyanet İşleri Müfettişleri raporlarını tamamladı.

Radikal.com.tr - İstanbul Müftülüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, raporun içeriğinde Başbakan Erdoğan ’ın sıklıkla tekrarladığı “Camide içki içtiler” iddiasına aranan yanıt da öne çıkan öğe olarak yer aldı.

'GÖRMEDİM KUTUSUNU BULDUK'
Hürriyet'ten Okan Konuralp'in haberine göre cami müezzini Fuat Yıldırım’ın, “Camide içki içildi mi? Camide içki içen gördün mü?” şeklinde sorulara “İçki içeni görmedim. Görmediğim şeyi de ‘Gördüm’ diye söyleyemem. Ancak olayların sabahında içki kutusu bulduk” yanıtını verdiği belirtildi.

Gürsel Tekin'den müezzine teşekkür


'ÜÇ AYRI GRUP VARDI'


Müezzinin camide bulunanları üç ayrı grupta değerlendirdiği, olaylar sırasında yaralananlar ile biber gazı müdahalesiyle rahatsızlananların ilk grubu oluşturduğunu belirtildi. Camide görülen sağlık ekibi de ikinci grup olarak değerlendirdiği, üçüncü grubun ise “Sabotaj yapmaya çalışanlar” olarak nitelendirildiği öğrenildi. 

Yıldız Ramazanoğlu: Gezi'nin kahramanlarından biri o müezzindir


GÖSTERİCİLER KORUDU
Cami cemaatinden alınan değerlendirmelerin de yer aldığı raporda Müezzin Yıldırım’ın, “Caminin Madımak gibi olmasından korktuk. Özellikle üçüncü grupta değerlendirilebilecek bazı kişilerin sarhoş olduğu görülüyordu. Hatta bana karşı da şiddet girişimleri oldu. Araya giren göstericiler bunu engelledi. ‘Ne yapmaya çalışıyorsunuz siz’ diyerek beni korudular” bilgisinin yer aldığı belirtildi. 

Egemen Bağış: 'Camide içki olayı'nda tezatlar var


POLİSLERLE KONUŞMUŞ
Müezzinin verdiği, “Olayların başladığı akşam , ilk kez akşam namazı vaktinde camiye girilmeye çalışıldığı, o nedenle korkup küçük bir cemaatle birlikte caminin üst katına çıktığı, caminin ışıklarını kapattığını, yatsı namazı ezanını da okumadığı” bilgileri de raporda yer aldı. Polisin cami içine girmesini de engellediğini belirten müezzinin cami bahçesinde bulunan lojmanını Madımak benzeri bir olayın yaşanabileceği endişesiyle boşalttığı, ailesinin akrabalarının yanına gönderdiği de ortaya çıktı.

Cami sığınak imam müzakereci


  http://www.radikal.com.tr/1140219114021912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şişe çevirmece - dersimi

  Göstericiler cesaret mi doğruluk mu oynamak için içki şişesi getirmiş camiye. sarhoş olanlar da eylemin cazibesine kapılıp akılları başlarından gidenler. müezzini dövmeye yeltenenler de ezanı güzel okumuyor diye yapıyorlardı zaten. anlayacağınız kimsenin kötü bir niyeti yok!:)

  ... - Radigal

  Bir arkadaş demişki bira şişeleri var, sarhoş var vs. 1. Bira şişesi olması içki içildiğini kanıtlamaz. 2. O şişelerin aslında tek şişe olduğu, sonradan yerleştirildiği kaç defa kanıtlandı. 3. Elinde bira şişesi var denilen gencin elindekinin aslında kola şişesi olduğu kanıtlandı. 4. Sarhoş var denmiş. Bu bir iddia. Hadi diyelim gerçek bu iddia. dışarıda içtikten sonra girmiş olamaz mı ? 5. Hadi diyelim içeride 2-3 kişi gerçekten de içki içti. Eee bu neyi kanıtlama çabası ? İçeride 2-3 kişi içki içmiş olur o kadar. 6. Yahu birazcık aklınızı kullanın lütfen, o ortamda içki içilmesini bırak, içmeyi bile düşünebilir mi bir insan ? 7. İftira, kul hakkı, vicdan, tahrik,kin, bölücülük kelimelerinin bir anlamı var mı acaba ?

  Sistemin hatası mı önemli, tek kişinin hatası mı? - Arman

  Oraya o akşam yüzlerce kişi yaralı olarak can havliyle kendilerini atmış. Çoğu da yürüyecek halde değil, taşınarak getirilmiş. Şimdi sen cami halılarına insanların kanlarını akıttıran sistemin şiddetini değil de, bir densizin attığı tek bir bira kutusunu eleştiriyorsan eğer (ki bence oraya giren yandaş medya mensupları o kutuyu oraya getirip birçok farklı yere "aynı kutuyu" koyup resimlerini çekmiştir), başkalarına bakmayı bırakıp, hem kendi dini inancını hem de kendi ahlak anlayışını sorgulamalısın.

  ..... - Ilkay

  Ya işte soyle musluman yok mu bu ulkede- aklımı kacıracagım!!! Durustluk iste! Allah sana hangi siyası partiye oy verdigini degil uzerinde getirdigin hakları soracak! "Yukarıda Allah var" lafı bu yuzden turemistir. Kalbini nefret, kibir ve siddet askı yakan herkese ornek olur bu iyi insan inşallah! Allah yolunu acık etsin.

  Hala yalan diyorlar yahu... - evet_isyan06

  Adam içki içildiğini görmedim demiyor, kesinlikle içilmedi veya içildi diyemem diyor.. Sarhoş olanlar vardı, içki kutusu bulduk diyor İçki içildiğini anlamak için müezzinin görmesi şart mı? Orada o anda 200-300 kişi var icabında elbette adam herkesi göremeyebilir. Sarhoş var, içki kutusu var ama içilmedi demek nasıl mantık? ortada yaralı var, kanlı bir bıçak var ama sen kalkıp kimse bıçaklanmadı diyeceksin gibi bir saçmalık bu! Ha içilse nolur, cami değerinden mi kaybeer? O saygısızlık saygısızlığı yapanı küçültür o ayrı.. Ama içeride sarhoş insanlar ve boş bira kutuları varken hala içilmedi, başbakan yalan söylüyor demek saçmalamanın dik alasıdır. Ben bu olaya şahit olsam o içenlere üzülürdüm, yoksa cami her zaman cami..

  Doğruyu söyleyene.. - hyperiq

  Doğruyu söyleyene can feda. İmamı ellerinden geldiği kadar sıkıştırdılar ama imam doğruyu ilk ifadesini söylemekten vazgeçmedi, helal olsun müezzine! Direnmüezzin!

  ... - noelon

  Müezzini bütün kalbim ile kutluyorum ve her insan gibi insani görevlerini korkusuzca yerine getirdiği için ellerinden öpüyorum. Bunun yanında muktedirlere şu iki konuyu hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum: 1- Yalan söylemek günahtır. 2- İnsanların en sefili, dini inanışları kendi siyasi ve ekonomik çıkarlarına alet edenlerdir...!