Dolmabahçe Sarayı girişinde polise silahlı saldırı

Dolmabahçe Sarayı girişinde polise silahlı saldırı
Dolmabahçe Sarayı girişinde polise silahlı saldırı
Dolmabahçe Sarayı giriş kapısında polise yönelik silahlı saldırı gerçekleşti. İlk belirlemelere göre ölen yada yaralanan yok. Otomatik silahlı 2 kişi olaydan sonra Almanya Başkonsolosluğu yakınında yakalandı. Saldırganların kimliği belirlendi.

RADİKAL- Dolmabahçe Sarayı giriş kapısında polise yönelik silahlı saldırı gerçekleşti. İlk belirlemelere göre ölen yada yaralanan yok. Otomatik silahlı 2 kişi olaydan sonra Almanya Başkonsolosluğu yakınında yakalandı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. İnönü Stadyumu'nu Taksim'e bağlayan cadde ve Kabataş - Beşiktaş yolu trafiğe kapatıldı. 

ÇOK SAYIDA AMBULANS SEVK EDİLDİ
Dolmabahçe'deki silah seslerinin ardından polisler olaya müdahale etti. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. İnönü Stadyumu'nu Taksim'e bağlayan cadde ve Kabataş - Beşiktaş yolu trafiğe kapatıldı.

'PATLAMA OLDU' İDDİASI
Sosyal medyada ise Dolmabahçe Sarayı'nın giriş kapısındaki silah seslerinden önce bir patlama sesi duyulduğu öne sürüldü.

İKİ SALDIRGAN YAKALANDI

Polisin anında karşılık vermesi üzerine saldırganlar koşarak kaçmaya çalıştı. İki saldırgan Dolmabahçe’den Taksim Meydanı’na kadar uzanan, Almanya Başkonsolosluğu yakınındaki İnönü Caddesi’nde yakalanarak gözaltına alındı.

VALİLİKTEN SALDIRI AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği, Dolmabahçe'deki silahlı saldırı hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, "Yapılan ön incelemede yakalanan şahısların aynı zamanda 8 Ağustos 2015 tarihinde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına yönelik silahlı saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü mensupları olduğu anlaşılmıştır" denildi.

Valilik açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

"19.08.2015 Çarşamba Günü saat 14:30 sıralarında Dolmabahçe Sarayı’ndaki saygı nöbeti tutan polislerin bulunduğu noktaya yönelik terör örgütü mensuplarınca el bombalı ve silahlı bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Güvenlik güçlerimiz tarafından anında karşılık verilmesi üzerine olay yerinden kaçmaya çalışan teröristlere yönelik bölgede yapılan operasyonlar sonucunda; 2 terörist üzerlerinde 2 adet el bombası, 1 adet otomatik silah, 1 adet tabanca ve bu silahlara ait bol miktarda mühimmat ile birlikte ele geçirilmiştir.Yapılan ön incelemede yakalanan şahısların aynı zamanda 8 Ağustos 2015 tarihinde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına yönelik silahlı saldırıyı gerçekleştiren terör örgütü mensupları olduğu anlaşılmıştır.Güvenlik güçlerimizin herhangi bir kayıp vermediği saldırı ile ilgili ayrıntılı inceleme ve operasyonel çalışmalar devam etmektedir."Saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen ve yakalanan iki kişinin üzerinde yakalandığı iddia edilen silah ve bombalar


POLİSLERİ KURŞUN GEÇİRMEZ CAMLAR KURTARDI 

Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı girişine yapılan bombalı ve silahlı saldırıda, kapı önünde bulunan nöbet kulübesindeki polisleri kurşun geçirmez camların kurtardığı ortaya çıktı. Emniyet yetkilileri, 2 saldırganın önce bomba attığını, patlamayınca silahlarını ateşlediğini belirterek, kurşun geçirmez camların polisleri kurşunlardan koruduğu söylediler.

 AYNI NOKTAYA AYNI YÖNTEMLE İKİNCİ SALDIRI

1 Ocak 2015'te de, Dolmabahçe'de aynı yere yine bombalı ve silahlı saldırı yapılmış, el bombasının patlamaması üzerine silahla ateş eden ve 2003-2006 yılları arasında yasadışı örgüt suçlaması ile cezaevinde yattığı ortaya çıkan Fırat Özçelik görevli polislerce gözaltına alınmıştı.İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok da, o tarihte, bombalı saldırı girişiminin olduğu Dolmabahçe Sarayı'na gelerek gazetecilere açıklamalarda bulunmuş ve "Sarayın girişindeki nizamiyede görev yapan polis arkadaşlara yönelik bir saldırı girişimi. Personelimizde Allah'a şükür bir yaralanma yok. El bombasının pimini çekerek atıyor, ama patlamıyor. Arkadaşlarımız iki el bombasını da imha etti. Tabanca ve uzun namlulu eski bir silahı var" şeklinde açıklama yapmıştı.

SALDIRGANLARIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı'nda nöbet tutan polislere yönelik el bombalı ve silahlı saldırı gerçekleştiren ve olaydan kısa süre sonra yakalanan 2 kişinin kimliği belli oldu. Saldırıyı, Ayberk Demirdöğen ile Güven Usta adlı teröristlerin yaptığı öğrenildi.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, şüphelilerin geçen yıllarda çeşitli suçlardan DHKP-C eylemlerinde gözaltına alındığı ve tutuklanıp bir süre sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(DHA)