Dolmabahçe Sarayı'nda bombalı saldırı!

Dolmabahçe Sarayı'nda bombalı saldırı!
Dolmabahçe Sarayı'nda bombalı saldırı!
İstanbul'daki Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı önünde saygı nöbeti tutan polislerin bulunduğu noktaya yaklaşan bir kişi, polislere önce el bombası attı ardından silahla ateş etmeye çalışırken etkisiz hale getirilip gözaltına alındı. Akşam saatlerinde DHKP-C yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi.

RADİKAL - İstanbul Beşiktaş 'taki Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı önünde saygı nöbeti tutan polislerin bulunduğu noktaya yaklaşan bir kişi, elindeki el bombasını attı. Bombanın patlamaması üzerine saldırgan bu kez silahla polislere ateş etmeye çalıştı.

Silahın tutukluk yapması üzerine, nöbet tutan polisler saldırganı etkisiz hale getirdi. Saldırgan sarayın içindeki polis noktasına götürülürken, cadde trafiğe kapatıldı. 


Dolmabahçe'deki saldırganın kimliği belli oldu


BÜTÜN POLİSLER BÖLGEYE GELDİ
Bomba alarmı nedeniyle çevredeki bütün ekipler bölgeye geldi. Çevik kuvvet polisi, resmi polisler, sivil polisler bölgeyi abluka altına alındı. Silahlı saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen kişinin üzerinde otomatik silah ve el yapımı bomba bulunduğu bildirildi.

YOL KAPATILDI
Dolmabahçe sarayı önündeki yol çift yönlü trafiğe kapatıldı. Olay yerine bomba imha ekipleri çağrıldı. 

Dolmabahçe zanlısı Berkin'in hesabı sorulacak diye bağırdı

EL BOMBASI FÜNYE İLE PATLATILDI

Dolmabahçe Sarayı’nın güvenlik görevlileri tarafından yakalanan şahsın üzerinde bulunduğu belirtilen bomba, fünye ile etkisiz hale getirildi.

Olay yerinden basın mensupları ve vatandaşları uzaklaştıran polis, uzman ekip çağırdı. Uzman ekiplerin, incelemelerinin ardından bombayı fünye ile etkisiz hale getirdiği belirtildi. Olay yerinden patlama sesi duyuldu.

Bu arada, saldırganın el yapımı bombayı nöbet kulübesine attığı ancak patlamadığı iddia edildi. 

Dolmabahçe Sarayı'nın önündeki olay nedeniyle trafiğe kapanan Dolmabahçe Caddesi incelemenin ardından tekrar açıldı. 

Dolmabahçe Sarayı saldırısını 20 gün önce Twitter'dan duyurmuş


KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Olaydan sonra sağ olarak ele geçirilen teröristin kimliği de belli oldu. Fırat Ö. isimli teröristin yasa dışı sol bir örgüte mensup olduğu öğrenildi. Teröristin 2003-2006 yılları arasında cezaevinde kaldığı belirtildi.

Öte yandan DHKP-C yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi.

(DHA/CİHAN)