Dolmabahçe'de neler yaşandı?

Dolmabahçe'de neler yaşandı?
Dolmabahçe'de neler yaşandı?
Birbirini tanımayan protestocuların birbirine yardım etmesi, insanların özel araçlarıyla yaralıları hastanelere taşımaları ve gönüllü doktorların cansiperane çalışması bu eylemlerin hakim karakterini de gösteriyordu.
Haber: ÖZGÜR MUMCU - ozgur.mumcu@radikal.com.tr / Arşivi

Dün gece yarısını biraz geçe bir grup arkadaşımla Dolmabahçe'ye gittim. Yaklaşık 10 bin insan Gümüşsuyu ve Kabataş üzerinden gelmişti. Polis İnönü stadyumunun Beşiktaş istikametine doğru biraz ilerisinde barikat kurmuştu. Protestocular şiddetli gaz bombardımanı altında pozisyonlarını korumaya çalışıyordu.

Zaman zaman polis 100-150 metre ilerleyip geriliyordu. Gaz kapsülleri insanları çeşitli yerlerinden, ama özelikle başlarından yaralıyordu. Dolmabahçe'de bulunan camide gönüllü doktorların çalıştığı revire yaklaşık 10 dakikada bir yaralı taşınıyordu. Bazı yaralıların durumunun ağır olduğunu gözlemledim.

Bir süre sonra, protestocuların ele geçirdiği bir iş makinesi, Gümüşsuyu yönünden polis barikatının önüne getirildi. Göstericiler bir kaç defa işaret fişeği ve havai fişek attılar. Ancak görebildiğim kadarıyla hepsini havaya atıyorlardı. Polise doğrudan yöneltmediler.

Geç saatte Gümüşsuyu’ndan ayrıldım. Ayrılmamdan kısa bir süre sonra polisin protestocuları dağıttığı ve şiddet uyguladığı bilgileri geldi.

Protestocular örgütsüz ve kendiliğinden bir görünümdeydi. Çoğu aslında Taksim'den Beşiktaş'a gidip karşıya geçmeye çalışanlardan oluşuyordu. Atılan her gaz bombasının ve yaralanan her göstericinin herkesi daha da kararlı kıldığını ve öfkelendirdiğini görmemek imkansızdı.

Hemen önümde bir kişi başına isabet eden kapsülle yaralandı. Bir diğeri kapsülden kaçarken düşüp başını sert bir şekilde zemine vurdu. Başkası astım krizi geçiriyordu, kimileri kusuyordu.

Birbirini tanımayan protestocuların birbirine yardım etmesi, insanların özel araçlarıyla yaralıları hastanelere taşımaları ve gönüllü doktorların cansiperane çalışması bu eylemlerin hakim karakterini de gösteriyordu.


  http://www.radikal.com.tr/113607811360785

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CHP meselesi - habitus

  Ben hayatım boyunca CHP'ye oy vermedim, başka bir partinin üyesiyim ve bu eylemin en başından beri elimden geleni yapıyorum ama CHP menfaatçi gibi yorumları bırakmak lazım artık. CHP dayağın şiddetin sorumlusu değil, gelip eylemi ele geçirmeye falan da çalışmadı hem Beşiktaş hem Taksim'de geçirdim son üç günümü, bir tane CHP bayrağı yoktu. Bir sürü CHP milletvekili BDPlilerle beraber yaralandı gaz yedi CHP destek verdi ama öne çıkmadı. Destek vermese miydi? Koskoca siyasal parti, ciddi kısmı kendi seçmeni olan göstericilere bana ne mi deseydi? Hiç destek vermese daha saçma olmaz mıydı? Arasını bulması gerekiyordu baya da buldu. Unutmayın CHP nefretiyle siyaset yapmak hegemonyanın bir parçası olmaktır.

  Apolitik - devonx

  Göstericilere yapılan muameleyi hatalı buluyorum.keşke başbakanın danışmanları ona bu hatayı gösterebilselerdi. Bu gösterilerle beraber vatandaş korku eşiğini aşmıştır. Bundan sonra daha büyük eylemler yapabilirler. Ancak son tahlilde apolitik ve kaotik bir ortam yaratılmaktadır. Bunun akabinde iktidarın paydaşı olan cemaat kendine yeni bir ortak arama yolculuğuna başlayacaktır. Türkiyede adaletsizliğin kaynağı komprador burjuvazi ve cemaatlerdir.güven ortamı ve adaletin olmadığı yerde devletin tüm unsurları tehdit altındadır.

  Hakim Karakter. - Clear

  yazarımız,insanların ve doktorların birbirlerine yardım etmesini,hareketin hakim karakteri olarak nitelemiş.O karakter hareketin değil Türk milletinin yardımsever hakim karakteridir.nerde olsa aynı şey olur,trafikte bile...Asırlardır bilinen bu özelliği,"hareketin hakim karakteri" diye nitelemek de "yazarın düşünce sisteminin garabeti" olsa gerek...

  Aman dikkat - Winston S.

  Dediklerinin icinde ozellikle DAYANISMA belkide benim icin orda gozlemledigim en onemli sey. Birbirini tanimayan insanlarin sadece ayni seye inandiklari icin hicbir politik taraf bazli olmadan sadece fasizmle karsi yaptigi bir baskaldiriydi bu. Ama malum bu yazilan gercekler provakasyon olarak gosterildigi icin kendinize dikkat etmenizi oneririm. Malum suanda soylediginiz dogrular iktidar icin birer 'dusunce sucu'.

  Sakin ha! - rodi21

  Eger bu eylemler, herhangi bir siyasi kanadin provkasiyonuna gelirse,Ki menfaatçi CHP basta olmak üzere, Türkiyede baslatilan Baris Sürecini çok büyük bir tehlikye atar ve Bir dahada Türkiyenin eline asla böyle bir firsat geçmez.onun için herkes Demokratik ve barisçi bir sekilde hak aramalidir. ve Gezi Parki eylemleriyle baslayan bu süreç inaniyorumki Demokratik hak ve özgürlük taleblerine dönüsür.