Domuz çiftlikleri tek tek kapanıyor

Türkiye'de geçen yıl 25 domuz çiftliği vardı. Şimdi ise sadece beş. Tarım Bakanlığı yetkilileri, "Çiftlik diye çöplüklere yakın yerlere kurulan barakalar vardı.

İSTANBUL - Türkiye'de geçen yıl 25 domuz çiftliği vardı. Şimdi ise sadece beş. Tarım Bakanlığı yetkilileri, "Çiftlik diye çöplüklere yakın yerlere kurulan barakalar vardı. Düzeltmeleri için süre verdik. Ama değişmedi. Şimdi sadece beş çiftlik kaldı. Onlar da denetim altında" dedi.
İstanbul Sazlıdere'deki kaçak domuz çiftliği atıklarının su havzasına karışması, İzmir'de domuz etinden yapılan çiğköfteden yiyenlerin trişinozis hastalığına yakalanmaları 'domuz eti ve domuz çiftliklerini' gündeme getirmişti.
Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü'nün 27 Nisan 2004'te TBMM'de domuz çiftlikleriyle ilgili bir soru üzerine verdiği yanıta göre, geçen yıl Türkiye'de 11 ilde 25 domuz çiftliği bulunuyordu. Bu işletmelerde, toplam 6 bin 364 tane bu hayvandan mevcuttu. Güçlü işletmelerin hiçbirinin ruhsatlı olmadığını söylemişti.
İzmir'de yaşanan 'trişinozis' vakasının ardından ve domuz çiftliklerinin izin ve denetiminin Tarım Bakanlığı'na devrinden sonra bu konuda yeni yönetmelik çıkarıldı. Ardından da kapatmalar başladı.
Tarım Bakanlığı yetkilileri, çiftlik sahiplerinin yürütmeyi durdurma davalarında kazananın hep kendileri olduğunu hatırlatarak "Çünkü çiftlikler ruhsat şartlarına uygun değildi. Domuzlar bir seferde 15-20 yavru doğuruyor ve bu yavrular kısa sürede gelişiyor. Yani çok kârlı bir iş. Hatta Bakanlığı arayıp, 'nasıl domuz çiftliği açabilirim' diye soranlar bile vardı. Sağlıklı koşullarda üretilmiş domuz eti, kasaplarda 'domuz eti' olduğu belirtilmek kaydıyla satılabilir. Çiftliklerin kapatılması bir politika olamaz."


    http://www.radikal.com.tr/7626927626920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.