Domuz derisinden kaban caiz mi?

Domuz derisinden kaban caiz mi?
Domuz derisinden kaban caiz mi?
Kayseri'de kendisine hediye gelen kabanın domuz derisinden yapıldığını öğrenen genç kız kabanı iade etmek istedi ancak mağaza kabul etmedi. Fetva hattı da kabanın giyilmemesi tavsiye etti.

Kayseri’de yaşayan Beyza Koçyiğit isimli genç kız kendisine doğumgününde arkadaşları tarafından hediye edilen kabanı severek giymeye başladı. Ancak birkaç gün sonra arkadaşlarından biri kendisine telefon ederek hediyenin alındığı mağazaya gittiğini ve satılan ürünlerin çoğunun domuz derisinden yapıldığını öğrendiğini söyledi. Arkadaşının uyarısı üzerine kabanın etiketine bakan genç kız kendi kabanının da yüzde 100 domuz derisinden yapıldığını gördü. Durumu annesi Nurdan Koçyiğit’e söyledi.

Anne şaşkınlık içerisinde hediyenin alındığı mağazayı aradı. Mağaza yetkilisi, ürünün alınış tarihini sordu ve bir ayı geçtiyse iade alamayacaklarını belirtti. Ertesi gün mağazaya giden Nurdan Koçyiğit, ürünün hediye geldiğini ve domuz derisinden olduğunu bir ay sonra öğrendiklerini belirterek, iade etmek istediklerini söyledi. Mağaza, iade alamayacaklarını dile getirdi. Daha sonra ise Beyza’nın ürünün incelenmesi ve şikayetin mağaza genel merkezine iletilmesi adına iade alabileceklerini, inceleme sonrasında ürünle ilgili karar vereceklerini belirtti. 

Mağaza yetkilisi ve çalışanları, ürün etiketinde 7-8 dilde kabanın üretiminde kullanılan ham maddenin yazıldığını ve etiket kısmına bakıldığında ise domuz ibaresinin görüleceğini anlattı. Birçok kişinin bu ürünün domuz derisinden olduğunu bildiği halde aldığını kaydeden mağaza çalışanları, hiç kimsenin giyimde dini açıdan bir sorun olup olmayacağını kendilerine sorgulamadığını, hatta en fazla satan ürünler arasında yer aldığını dile getirdi.

Nurdan Koçyiğit, Müslüman genç kızlar için tasarlanmış olan domuz derisinden yapılan kabanların ve giysilerin satışının yasaklanmasını istedi. Sorguladığında bu satışın yasak olmadığına öğrendiklerini de hatırlatan Koçyiğit, duyarlı insanların aldıkları ürünlerde mutlaka etikete bakmalarını tavsiye etti. Yetkililerin de bu tür ürünlerin satışı ile ilgili vatandaşın bilgilendirilmesi noktasında daha detaylı ve ön plana çıkan uyarılar yaptırmalarını istedi. 

Domuz derisinden üretilen kabanın kullanılmasının dinen ne kadar doğru olabileceği İl Müftülüğü Fetva hattına sorulduğunda giyilmemesi tavsiye edildi. Etinin yenilmediği gibi giysinin de üzerine giyilmemesinin yararlı olacağı her ne kadar bazı aşamalardan geçmiş olsa da derinin 'necis' yani 'pis' olduğuna dikkat çekildi.

Konuyla ilgili Habertürk’e konuşan Prof. Dr Bayraktar Bayraklı ise; “Bunun dinen bir sakıncası yoktur. Dinen bize haram olan sadece domuz eti yemektir. Derisinden mont yapılabilir. Giymek bizi tiksindirebilir. Kültür bakımından giyilmeyebilir” dedi. (CHA)