Domuz derisinden kaban caiz mi?

Domuz derisinden kaban caiz mi?
Domuz derisinden kaban caiz mi?
Kayseri'de kendisine hediye gelen kabanın domuz derisinden yapıldığını öğrenen genç kız kabanı iade etmek istedi ancak mağaza kabul etmedi. Fetva hattı da kabanın giyilmemesi tavsiye etti.

Kayseri’de yaşayan Beyza Koçyiğit isimli genç kız kendisine doğumgününde arkadaşları tarafından hediye edilen kabanı severek giymeye başladı. Ancak birkaç gün sonra arkadaşlarından biri kendisine telefon ederek hediyenin alındığı mağazaya gittiğini ve satılan ürünlerin çoğunun domuz derisinden yapıldığını öğrendiğini söyledi. Arkadaşının uyarısı üzerine kabanın etiketine bakan genç kız kendi kabanının da yüzde 100 domuz derisinden yapıldığını gördü. Durumu annesi Nurdan Koçyiğit’e söyledi.

Anne şaşkınlık içerisinde hediyenin alındığı mağazayı aradı. Mağaza yetkilisi, ürünün alınış tarihini sordu ve bir ayı geçtiyse iade alamayacaklarını belirtti. Ertesi gün mağazaya giden Nurdan Koçyiğit, ürünün hediye geldiğini ve domuz derisinden olduğunu bir ay sonra öğrendiklerini belirterek, iade etmek istediklerini söyledi. Mağaza, iade alamayacaklarını dile getirdi. Daha sonra ise Beyza’nın ürünün incelenmesi ve şikayetin mağaza genel merkezine iletilmesi adına iade alabileceklerini, inceleme sonrasında ürünle ilgili karar vereceklerini belirtti. 

Mağaza yetkilisi ve çalışanları, ürün etiketinde 7-8 dilde kabanın üretiminde kullanılan ham maddenin yazıldığını ve etiket kısmına bakıldığında ise domuz ibaresinin görüleceğini anlattı. Birçok kişinin bu ürünün domuz derisinden olduğunu bildiği halde aldığını kaydeden mağaza çalışanları, hiç kimsenin giyimde dini açıdan bir sorun olup olmayacağını kendilerine sorgulamadığını, hatta en fazla satan ürünler arasında yer aldığını dile getirdi.

Nurdan Koçyiğit, Müslüman genç kızlar için tasarlanmış olan domuz derisinden yapılan kabanların ve giysilerin satışının yasaklanmasını istedi. Sorguladığında bu satışın yasak olmadığına öğrendiklerini de hatırlatan Koçyiğit, duyarlı insanların aldıkları ürünlerde mutlaka etikete bakmalarını tavsiye etti. Yetkililerin de bu tür ürünlerin satışı ile ilgili vatandaşın bilgilendirilmesi noktasında daha detaylı ve ön plana çıkan uyarılar yaptırmalarını istedi. 

Domuz derisinden üretilen kabanın kullanılmasının dinen ne kadar doğru olabileceği İl Müftülüğü Fetva hattına sorulduğunda giyilmemesi tavsiye edildi. Etinin yenilmediği gibi giysinin de üzerine giyilmemesinin yararlı olacağı her ne kadar bazı aşamalardan geçmiş olsa da derinin 'necis' yani 'pis' olduğuna dikkat çekildi.

Konuyla ilgili Habertürk’e konuşan Prof. Dr Bayraktar Bayraklı ise; “Bunun dinen bir sakıncası yoktur. Dinen bize haram olan sadece domuz eti yemektir. Derisinden mont yapılabilir. Giymek bizi tiksindirebilir. Kültür bakımından giyilmeyebilir” dedi. (CHA)


  http://www.radikal.com.tr/116844111684414

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Domuz ve imam. - kazim özkan

  Imam efendi domuz derisinden ceketin yenmedigini bilmiyormus. Din "alim"lerimize bravo !!!

  Domuz etinin yenmesinin haram olmasının bilimsel açıklaması - ta

  Florida Üniversitesinde DNA lar üzerinde yapılan çalışma sonucu insanların yiyecek alışkanlıklarının 3 jenerasyon sonrasında DNA larını değiştirdiği yönünde. Domuzların karekteristik özellikleri dikkate alındığında kanımca etlerini yemenin neden haram olduğu aşikardır.İlgili makale aşşağıdadır. The most important untold story about food, according to David W Miller, a former designer for the Institute of Food and Agricultural Sciences at the University of Florida, is that what we eat affects our DNA. He claims that, for at least three generations, it can change life span, diseases and even personality traits of children. What a bombshell. So my synthetic cream cakes with a shelf-life of 1,000 years and additive-laden candy bars could be storing up trouble for my kids? Searching the internet, I learn more. A relatively new scientific field, epigenetics, claims genes have a ?memory? and can be affected by outside influences (famine, stress, food). It?s been shown that food has the ability to interact with single nucleotide polymorphisms, or SNIPs for short, and turn on ? or off ? certain genes. For example, if you eat anti-cancer foods like broccoli, it can turn on ?good genes? that activate detoxification pathways in the lungs, reducing your risk of lung cancer.

  O KADAR GERI KALMIŞ BIR MILLETIZ KI - pispor

  Ne giyeceğimizi ne yiyeceğimiz için din ulemasına danışıyor fetva alıyoruz kendi irademizde sevdiğimiz hoşlandığımız bir eylemi yapamıyoruz bu kadar cahil gerici bir milletiz hristiyanlık dünyası Tanrı parçacığını ararken biz domuz derisi ile uğraşan cahil bir toplumuz

  ... - k-a-o-s

  hiçbir hayvanın ne derisi,ne eti,ne sütü,yumurtası vs. insan için değildir....hayvanlar bizim kölemiz,eşyamız,malımız değil...hiçbir canlı bir diğerine "sahip" olamaz...