Domuz gribi 180 km.'yle gidiyor!

Van YYÜ Tıp Fakültesi Dekanı'na göre H1N1, saatte 180 kilometre hızla yayılıyor: Dış hatlar terminalinin bir ucundaki hasta, diğer uçtakine de virüs bulaştırabilir
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

VAN - 2004 yılında bölgede görülen kuş gribi salgınıyla mücadele eden, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, domuz gribi virüsünün, uygun ortamda saatte 180 kilometre hızla yayıldığını söyledi.
Olası bir salgında vakaların hızla tespit edilmesi için Sağlık Bakanlığı yeni laboratuvarlar kurma hazırlığı yaparken, Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile Van YYÜ Veterinerlik Fakültesi’nde tam donanımlı iki laboratuvar hizmet için bekliyor. Van YYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, yurtdışında yapılan araştırmalara göre uygun ortamda virüsün saatteki yayılma hızının 170-180 kilometre olduğunu söyledi. Prof. Dr. Öner, özellikle kapalı alanların bu konuda çok tehlikeli olduğunu belirterek, “Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin uzunluğu 1000 metre. Bu bölgenin bir başında bulunan kişi eğer gripse aynı anda karşı taraftakine de bulaştırmış oluyor. Su kadar hızlı yayılıyor” dedi.
Van’da en kötü ihtimal olarak 150 bin grip vakası öngören Öner şöyle devam etti: “Bu vakaların yüzde 5’i hastaneye yatacak. Dünyada gribe neden olan 200 mikrop var. Domuz gribi virüsü yeni bir versiyon olarak ortaya çıktı. Kuş gribinde büyük bir deneyimimiz oldu. Bu gribe insan vücudu alışmamıştır. Bu da çok büyük salgınlara neden olacaktır.”