Domuz gribi aşısı ay sonunda alınacak, yetişkinler kapsam dışı

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 25 milyon doz domuz gribi aşısıyla ilgili sözleşmeyi bitirdiklerini belirterek, ilk dozları bu ayın sonuna kadar alacaklarını açıkladı. Akdağ “Üç ayrı firmadan aşı alıyoruz. Bu firmalardan biriyle anlaşmamız bitti. 25 milyon doz aşıyla ilgili sözleşmemizi tamamladık. İlk dozları bu ayın sonuna kadar almış olacağız. Aşağı yukarı 18 milyon doz aşıyla ilgili anlaşmamızı da bu ay içinde bitirebileceğimizi düşünüyoruz. Önümüzdeki altı ay içerisinde bu aşılar Türkiye’ye gelecek. Aşağı yukarı 20 milyon doza yakın doz aşının yıl tamamlanmadan elimizde olacağını ümit ediyoruz. Anlaşmaları bu şekilde yaptık” dedi.
Akdağ’ın verdigi bilgiye göre öncelikle hamilelerle sağlık çalışanları, daha sonra altı ay-üç yaş arası çocuklar ve bağışıklığı olumsuz etkileyebilecek sürekli hastalığı olanlar, ardından da itfaiye ve güvenlik görevlileri gibi önemli kamusal görevleri aşılanacak. Üç-24 yaş arasındakiler aşı dozları geldikçe aşılanacak. Yetişkin yaş grubu önemli risk grubu sayılmadığı için aşılanmayacak. Bu grup için koruma tedbirleri uygulanacak. 

‘2010 dünyada domuz gribi yılı olacak’
Domuz gribinden korunmada toplumda farkındalığın artmasının önemine işaret eden Akdağ, halkın en azından el yıkama konusunda çok bilinçli olması ve bu konuyu önemsemesi gerektiğini belirtti. Bunun birçok canı kurtarabileceğini ifade eden Akdağ, “Evet 2010 dünyada domuz gribi yılı olacak. Çok sayıda insan hastalanacak, hastanelere yatacak ve bu insanların bir kısmı maalesef hayatını kaybedecek” diye konuştu. (Radikal)