Domuz gribi endişesi artıyor

Çocuğunu alan acil servise koştu
NEVŞEHİR - Domuz gribi şüphesiyle Nevşehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Acil Polikliniği’ne başvuranlar, izdihama neden oldu. Polikliniğe başvuran hasta sayısı bir günde 350’ye ulaştı.  Genellikle yüksek ateş şikayetiyle başvuran aileler, sırasında uzun kuyruklar oluşturdu. Nevşehir Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz yoğunluğu sağlık ocaklarının tatil olmasına bağlarken  “Ateş  birkaç günde geçmezse ve kusma olursa hastalar sağlık merkezlerine başvursun.” (dha)

Yoğun bakımda yer bulamadılar
ADANA - Yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırılan ve domuz gribi şüphesi bulunan dokuz yaşındaki Mehmet Sebih Özmen’e durumu ağırlaşmasına karşın Adana ve çevre illerdeki hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde boş yatak bulunamadı.  Adana Devlet Hastanesi’ndeki doktorun, “Çocuğunuza yoğun bakımda yer arıyoruz. Durumu ağır” dediğini belirten baba Necmettin Özmen, Özmen, “Oğlum ayrıca epilepsi hastası. Durumu giderek ağırlaşıyor” diye konuştu. (dha)

‘Soğuk sınıflar hastalığı tetikler’
KONYA - Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, pek çok okulda ısınma sorunu olduğunu, belirtirken soğuk sınıfların  domuz gribini tetikleyeceği uyarısında bulundu. Dün bir açıklama yapan Adıbelli, şunları söyledi: “Eğitimciler olarak, bu konuda Türkiye’de şu ana kadar yeterli önlemin alındığını söylemek büyük bir hata olur. Pek çok okulda ısınma sorunu var. Bu günlerde soğuk sınıflar vücut direncini azaltarak, domuz gribini tetikleyebilir, önlem alınsın.” (aa)