Domuz gribi nedeniyle kapalıyız!

Domuz gribi nedeniyle kapalıyız!
Domuz gribi nedeniyle kapalıyız!

Vaka yok, panik var: Domuz gribi vakasına rastlanmayan Şanlıurfa?da çocuğu öksüren soluğu hastanede alıyor. Normalde günde 500-600 başvuru olan Çocuk Hastanesi?ne bu sayı günde 2-3 bine çıkınca acil serviste izdiham başladı. Fotoğraf: MüCAHiT YOLCU / dha

Domuz gribinde vaka sayısı 1095, biri ağır beş kişi hastanede. Tüm yurtta okullar cuma günü tatil. Okullar kapalıyken dersler TRT 3'ten yapılacak. İlk uygulama bugün Ankara için başlıyor. Okullarda aşı kasım sonu başlayacak Sağlık Bakanı 'beş ay öpüşülmemesini' önerdi. Ankara'da virüs 75 okulu ve 300'e yakın kişiyi etkiledi. Vali Önal 'Okullar kapalı diye bunu tatil olarak görüp toplu yerlere gitmeyin' dedi, ekledi: Her yeri kapama yetkimiz var, umarım kullanmayız

ANKARA - Domuz gribinin bir can almasının ardından korku büyüdü, okullar 30 Ekim Cuma günü tüm Türkiye’de ‘temizlenmek’ üzere tatil edildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ okullarda domuz gribi aşısının kasım ayının son haftasında başlayacağını duyururken okulların kapalı olduğu dönemlerde TRT 3, müfredata uygun olarak canlı eğitim ve öğretim yayınları yapacak.
BEŞ KİŞİ HASTANEDE: Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının görüldüğü 15 Mayıs 2009’dan bu yana toplam 1095 vaka tespit edildiğini bildirdi. Bakanlık, halen beş vakanın tedavisinin hastanede devam ettiğini ve bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda sürdürüldüğünü açıkladı.
BELİRTİ UYARISI: Sağlık Bakanlığı açıklamasında, “Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine uyması, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, beş günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır” denildi.  
OKULLAR CUMAYA TATİL: Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde domuz gribinin yayılmasını önlemek amacıyla tüm okul, özel okul ve dershanelerde 30 Ekim Cuma gününün tatil olması kararı aldı. 
MARDİN’DE OKULLAR BU HAFTA TATİL: İki öğrencide domuz gribi görülen Mardin’de tüm okullar bu hafta tatil edildi.
ÖĞRENCİLERE AŞI KASIM SONU: Sağlık Bakanı Recep Akdağ, okullarda kasım ayının son haftası aşılamanın başlayacağını ve ocak ayına kadar devam edeceğini söyledi. Aşının bir takvime bağlı olarak Türkiye’ye getirileceğini belirten Akdağ,  “Dolayısıyla aşıyı bir anda getirmek, tüm çocuklara veya bütün ihtiyaç sahiplerine yapmak mümkün değil” dedi. Akdağ şöyle devam etti:
“Velilerimiz şunu çok iyi bilmeliler. Türkiye tedbirlerin üst seviyede alındığı bir ülke, biz bu işe hazırlıklıyız. Çok net olarak şunu ifade etmeliyim. Bir defa paniğe kapılacak bir durum yok. Hastalık geçiren kişilerin çok büyük kısmının basit bir hastalık geçirdiğini, iyileştiğini biliyoruz, bunu şu anda yaşıyoruz. Peki o zaman niçin bu kadar önem veriyoruz meseleye? Çünkü çok hızlı yayılabilen bir hastalık.”
Alınması gereken tedbirlere de dikkati çeken Bakan Akdağ, beş ay süreyle öpüşülmemesini istedi: “Bireysel tedbirlere çok ciddi biçimde dikkat etmemiz lazım. Bunların başında el yıkama geliyor. Bir de şu el sıkışma ve öpüşme âdetinden beş ay vazgeçelim.Sıcakkanlı bir halkız ama beş ay birbirimize sarılmayı, öpüşmeyi, el sıkışmayı erteleyebilirsek hastalığın yayılma hızının azalmasında yararlı olacağına inanıyorum.”
EKRAN-OKUL ANLAŞMASI: Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT’nin ortak projesi kapsamında Ankara’da okulların bir hafta tatil edilmesi dolasıyla bugünden itibaren TRT 3’te 07.00 ile 14.00 saatleri arasında, canlı eğitim ve öğretim yayınları yapılacak. Daha sonraki dönemlerde de  herhangi bir okulda eğitim ve öğretime ara verildiğinde, o dönemin müfredat konuları TRT 3’den canlı olarak yayımlanacak.
ÖĞRENCİLER TV BAŞINDA OLSUN: Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da uyarma amacı güttükleri ancak korkutma içinde olmadıklarını söyledi. Bakan Çubukçu, “Uyguladığımız eğitim alternatifi televizyon yoluyla eğitim- öğretim değil, ama bu zorunluluk gereği alınmış bir karar. O saatler içinde çocukların ekran başında olmasını, ailelerin dikkat etmesini biz de istirham ediyoru” dedi.  TRT 3’teki yayınlar hafta içi sabah 07.00’de başlayacak 14.00’te sona erecek. Sadece salı günü Meclis’in açık olması ve grup toplantıları nedeniyle, sabah 07.00’de başlayıp, 10.00’da bitecek. 
DEZENFEKTE DEĞİL TEMİZLİK: Ankara Valisi Kemal Önal, H1N1 nedeniyle bir hafta süreyle tatil edilen okullarda genel temizlik çalışması başlatıldığını söyledi. Önal, temizlik ile ‘dezenfekte’nin  karıştırılmamasnı isteyerek, “Dezenfekte diye bir şeyin olmadığı bilim kurulu tarafından da belirtilmiştir. Yapılacak olan iş temizliktir” dedi.
 Velilerden çocuklarını toplu bulunulan kapalı ortamlardan uzak tutmalarını isteyen Önal,  domuz gribi virüsünün 1 metre 75 santimetreye kadar etkili olduğunu vurguladı. Önal, kaç okulda domuz gribi olduğuna dair soruya,  “Kişi sayısı olarak 300’ün altında kişi, okul olarak da 75’in altında okul. Hepsi bu” cevabını verdi. Önal şöyle konuştu:
“Tatil yayılma hızını azaltmaya yönelik. Veliler ve çocuklar tarafından bu bir hafta amacına uygun olarak kullanılırsa yayılmayı engeller. Ancak tatil olarak görülüp de toplu mekanlarda bulunulursa engellemez. Hıfzısıhha Kurulu kararıyla bu tedbiri (okulların kapatılması) aldık. Umuyoruz daha ileri boyutlara gelmez. İl İdaresi Kanunu’nun verdiği yetkiyle her şeyi kapatma yetkimiz var. Ama umuyoruz onu kullanmak durumunda kalmayız.” (Radikal)