Domuz gribi okullarda hızla yayılıyor

Domuz gribi okullarda hızla yayılıyor
Domuz gribi okullarda hızla yayılıyor

Domuz gribi aşısı ABD?de de uygulanıyor. Maryland?in Silver Spring kentindeki bir sağlık merkezinin önünde uzun aşı kuyruğu oluştu. fotoğraf: afp

Özel Bilkent İlköğretim Okulu'ndaki vaka sayısı, 27'si öğrenci 32'ye ulaştı. Diyarbakır'da ise yedi öğrencide H1N1 tespit edilince iki okul tatil edildi

DİYARBAKIR/ ANKARA - Özel Bilkent İlköğretim Okulu’nda bir öğrencide domuz gribi tespit edilmesinin ardından vaka sayısı 32’ye yükselirken Diyarbakır’da yedi öğrencide H1N1 virüsü tespit edilmesi üzerine iki okul beş gün tatil edildi.  
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Özel Bilkent İlköğretim Okulu’nda, yurtdışından dönen bir öğrenciden alınan numunede pandemik A (H1N1) virüsü tespit edilmesinin ardından, aynı okulla ilişkili toplam 32 vaka pozitif olarak tespit edildi. Bu vakalardan 27’sinin öğrenci, dördünün veli ve birinin öğretmen olduğu belirtildi. Böylece Türkiye’de toplam vaka sayısı 524’e ulaşılırken  tüm hastaların genel durumlarının iyi olduğu belirtildi.
Bakanlık bu arada ailelerden  grip belirtileri olan çocuklarını okula, dershaneye, kreş ve bakı-mevine göndermemelerini istedi:
“Bu durumda olan çocukların evlerinde kalmaları, dinlenmeleri ve mümkün olduğunca diğer kişilerle temas etmemeleri önemlidir. Tüm vatandaşlarımızın sık sık su ve sabunla ellerini yıkamaları hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli tedbirdir. Ayrıca, öksürük veya hapşırık esnasında ağzın ve burnun tek kullanımlık kâğıt mendille kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması veya kolun iç yüzüne hapşırılması, evlerimizin ve bulunduğumuz mekânların havalandırılması, özellikle sık dokunulan eşyaların ve yüzeylerin temizliğinin sağlanması hastalığın bulaşmasının önlemesine yardımcı olan diğer tedbirlerdir.” 

Diyarbakır’da tatil
Merkez Kayapınar ilçesindeki Huzurevleri İlköğretim Okulu ile Yenişehir ilçesine bağlı Hantepe köyündeki Hantepe Şehitleri İlköğretim Okulu’nda okuyan toplam yedi ilköğretim öğrencisinde H1N1 gribi virüsü tespit edildi. Domuz gribi tespit edilen öğrenciler evlerinde aile fertleriyle birlikte karantina altına alındı. Öğrencilerin iyi durumda oldukları açıklandı.

 Aşılar geldi
Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribine karşı aldığı aşıların 500 bin dozluk ilk partisi İstanbul’a geldi. Novartis firmasından sağlanan ve İtalya’nın başkenti Roma’dan yüklenen aşılar, dün akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na ulaştı. İlk parti aşı, Sağlık Bakanlığı’nın depolarına intikal ettirilecek. Buradan rastgele seçilen numuneler incelenecek. Burada gerekli testler yapıldıktan sonra aşının uygulanabilir olduğuna karar verilirse aşılar dağıtılacak. (Radikal)