'Domuz gribi olduğunu TV'de duyduk'

'Domuz gribi olduğunu TV'de duyduk'
'Domuz gribi olduğunu TV'de duyduk'

Mustafa Güneş (sağda) dün Ankara?da toprağa verilirken, cenaze törenine katılan bazı yakınları önlem olarak maske taktı. fotoğraf: RIZA öZEL / aa

İlk H1N1 kurbanı hastanede dört kişilik odada tutulurken yakınları da 'Domuz gribi olduğundan habersizdik' dedi

ANKARA - Domuz gribinden ölen 29 yaşındaki Mustafa Güneş, Kalecik ilçesi Satılar köyünde toprağa verilirken, hastaneyi dava etmeye hazırlanan aile, Sağlık Bakanlığı’nın da kendilerine bir bilgi vermediğini öne sürdü. 
Cenazenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan ağabey Hüseyin Güneş, evli ve bir çocuk babası  kardeşinin hastanede temizlik görevlisi olduğunu ifade ederek, “Zatürree şüphesiyle çalıştığı Senatoryum Hastanesi’ne yattı. Cumartesi günü telefonla bizi arayarak durumunun ağırlaştığı söylendi. Biz kalp rahatsızlığından öldüğünü düşünüyorduk, ancak gerçeği daha sonra televizyondan öğrendik” iddiasında bulundu.
Kardeşinin ölüm nedeninin raporda, ‘domuz gribi’ yazdığını öne süren Hüseyin Güneş, şöyle devam etti:
“Hastanedeki doktor bize bu virüsü herkesin taşıyabileceğini ve virüsün hastanede de olduğunu söyledi. Doktor, kardeşimin ikinci bir hastalığının olması nedeniyle öldüğünü belirtti. Kardeşimin ölümünde ihmal olduğunu düşünüyorum. Hastaneyi mahkemeye vereceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız.” 

Eşine, ‘Ateşin çıkarsa gel’...
Hüseyin Güneş, kardeşinin tedavisi sırasında eşinin yanında kaldığını anlatarak, “Kardeşimin domuz gribinden öldüğünü öğrendikten sonra eşini de hastaneye götürdük. Yetkililer ateşi çıkması durumunda getirmemizi istedi” diye konuştu. Güneş, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de konuyla ilgili kendilerini arayıp  bir bilgi vermediğini iddia etti.
Güneş’in toprağa verildiği Satılar köyü muhtarı Sadık Akgün, Güneş’in ölümünden bir hafta önce  ziyarete gelip birçok kişiyle görüştüğünü belirtti. 

SES: Teşhis söylenmedi
Bu arada Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Güneş’in ölümünde Sağlık Bakanlığı’nı suçladı:
“Taşeron sağlık işçisi Mustafa Güneş’in tanısı 23 Ekim 2009’da Hıfzısıhha Enstitüsü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bilinirken bu bilgi hastane yönetimiyle  paylaşılmamıştır. Bu nedenle hasta kronik akciğer rahatsızlığı olan yaş ortalaması yüksek hastalarla aynı serviste yatırılmış olup sağlık çalışanlarının hastaya yaklaşımında  önlem alınamamıştır.” (Radikal)