Domuz gribi pasaport sahiplerini seviyor!

Domuz gribi pasaport sahiplerini seviyor!
Domuz gribi pasaport sahiplerini seviyor!

Türkiye?deki salgınlar gecekondu bölgelerini seviyor. Domuz gribi ise daha çok yurtdışına çıkan veya yurtdışından kişilerle temas kuranlar arasında yayıldı.

Ankara'da domuz gribi vakası 26'ya çıktı. Yurtdışı bağlantısı olanlar arasında yayılan virüs nedeniyle çocuk balesi kursu ertelendi

ANKARA - ‘Bilkent University Preparatory School’ (BUPS) İlköğretim Okulu’nda domuz gribi virüsü tespit edilen vaka sayısı 26’ya çıktı. Olası risk Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi kurlarını da etkiledi. Kurs domuz gribi riski göz önünde bulundurularak kasım ayı sonuna kadar ertelendi.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre okulda 21’i öğrenci, 4’ünün veli ve biri öğretmen toplam 26 kişide ‘domuz gribi’ne rastlandı.  Türkiye’de toplam vaka sayısı ise 518. Tüm vakaların genel durumu iyi, kontrol ve tedaviler evde sürdürülüyor.
Domuz gribinden korunmak için önerilen önlemler ise şöyle sıralandı:
“Ailelere, grip belirtileri olan çocuklarını okula, dershaneye, kreş veya bakımevine göndermemeleri önerilmektedir. Bu durumda olan çocukların evlerinde kalmaları, dinlenmeleri ve mümkün olduğunca diğer kişilerle temas etmemeleri önemlidir. Tüm vatandaşlarımızın sık sık su ve sabunla ellerini yıkamaları, hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli tedbirdir. Ayrıca, öksürük veya hapşırık esnasında ağzın ve burnun tek kullanımlık kâğıt mendil ile kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması veya kolun iç yüzüne hapşırılması, evlerimizin ve bulunduğumuz mekânların havalandırılması, özellikle sık dokunulan eşyaların ve yüzeylerin temizliğinin sağlanması, hastalığın bulaşmasının önlemesine yardımcı olan diğer tedbirlerdir.”
Devlet Opera ve Balesi bünyesinde verilen çocuk balesi kursları da ‘olası risk’ dikkate alınarak ertelendi. Kurslar kasım sonunda başlayacak.
Domuz gribinin geçmiş yıllarda yaşanan salgınların aksine varlıklı kesimde görünmesi dikkat çekti. Önceki yıllarda yaşanan salgınlar daha çok hijyen ve beslenme eksikliği nedeniyle gecekondu bölgelerinde etkili olurdu.
Türkiye’de domuz gribi vakaları ağırlıklı olarak ya yurtdışından gelen ya da yurtdışına çıkıp geri dönenler de görülüyor. Özel Bilkent İlköğretim Okulu öğrencilerinden 45 kişilik bir grup geçtiğimiz haftalarda İskoçya’ya, daha sonra da Kapodokya’ya gitmişti. 

İki şüpheli vaka daha
Kısa süre önce Almanya’dan gelen bir misafirini ağırlayan 21 yaşındaki A.Ç. önceki gün domuz gribi şüphesiyle Erzincan Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Teşhis için Ankara’dan test sonucu bekleniyor. Konya’da da Kanadalı turist L.I. domuz gribi şüphesiyle Acil Servis’te  gözlem altına alındı. Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde personale tedbiren maske dağıtıldı. (Radikal)