Domuz gribi şüphesi olan kardeşlerin üçüncüsü de öldü

Domuz gribi şüphesi olan kardeşlerin üçüncüsü de öldü
Domuz gribi şüphesi olan kardeşlerin üçüncüsü de öldü

Baba Abdülrezzak Ece önce beş ve yedi yaşındaki Sait ve Hedal?ı, ardından bir yaşındaki İzzet?i kaybetmenin şokunda. Anne ise hastanede yoğun bakımda.

ŞANLIURFA - Öksürük ve ateş şikâyetiyle dört gün önce akşam doktora götürülen sabah ise yataklarında ölü bulunan yedi yaşındaki Hedal ile beş yaşındaki Sait Ece kardeşlerin geride kalan tek kardeşleri bir yaşındaki İzzet de dün sabah yaşamını yitirdi. Domuz gribinden öldükleri ileri sürülen Hedal ve Sait kardeşlerin Adana Adli Tıp Kurumu’ndan test sonuçları beklenirken, İzzet’ten alınan örnekler de Adana’ya gönderildi. Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan,  ilk incelemede çocukların kanında H1N1 virüsüne rastlanmadığını açıkladı.

Öksürük ve ateşle başladı
İnşaat malzemeleri satışı yapan Abdülrezzak Ece, üç gün önce öksürük, ateş ve kusma gibi şikâyetleri bulunan çocukları Hedal ve anasınıfı öğrencisi Sait Ece’yi özel bir hastaneye götürdü. Hastanede serum takılan çocuklar, ilaç yazılarak evlerine gönderildi. İlaçları alan Abdülrezzak Ece, çocuklarıyla birlikte eve döndü. Evde anneleri Zeliha ve babaları tarafından ilaçları içirilen çocuklar, odalarındaki yataklarına yatırıldı.
Sabah uyanan baba Abdülrezzak Ece, hasta olan çocuklarının durumunu kontrol etmek için girdiği odada, Hedal ve Sait’in cansız bedenleri ile karşılaştı. Gelen polisler, doktor tarafından iki kardeşe yazılan ilaçlara el koydu. Çocuklardan alınan numuneler de domuz gribi (H1N1) testi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.
Çiftin geride kalan tek çocukları bir yaşındaki İzzet de önceki gece aniden ateşlendi. Şanlıurfa Çocuk Hastanesi’ne kaldırılan minik İzzet dün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. 
Ailenin tek çocuğu İzzet’in de yaşamını yitirmesi ile ikinci bir şok yaşayan anne Zeliha Ece de, sabah saatlerinde aniden rahatsızlandı. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırılan  anne, yoğun bakıma alındı.
Doktorlar annenin rahatsızlık nedeniyle ilgili kesin bir şey söylemedi.

Test sonuçları bekleniyor
Şanlıurfalı Ece ailesinde yaşanan ve nedeni saptanamayan ani ölümler, akıllara domuz gribi şüphesini getirdi. Ölen Hedal ile Sait kardeşlerin kan ve vücutlarından alınan doku örneklerinin sonuçları Adana’dan beklenirken, İzzet’ten de alınan örnekler de test için Adana’ya gönderildi.
Üç kardeşin kesin ölüm nedeni, Adana Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak incelemenin ardından belli olacak. (dha)