Domuz gribi teyakkuzu

Domuz gribi teyakkuzu
Domuz gribi teyakkuzu

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın

Antalya'da olası bir domuz gribi vakasına karşın hazırlıklar sürüyor. İstanbul'da da Atatürk Havalimanı'na vücut ısısı 38.5 derecenin üzerindeki insanları tespit edebilen termal kameralardan kurulacak

 

 EROL AKKIR- MEHMET ÇINAR

ANTALYA - Dünyanın hiçbir yerinin domuz gribi riskine karşı güvenli olmadığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Önlem alınmazsa 7- 8 milyon kişiye bulaşır. Neticesinde de en az 400 bin kişinin ölümüne neden olabilir” dedi. Antalya'da Havalimanı'na domuz gribi riskine karşın, gelen yolcuların vücut ısılarının kontrol edileceği termal kameralardan kurulması için de hazırlık yapılıyor. Akdeniz Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre domuz gribinden Meksika'da 1614 şüpheli 152 ölüm vakasının olduğunu, ABD'de 50 şüpheli vaka tespit edildiğini, İspanya'da 26 şüpheli vaka ve bir vakanın kesin tanısının konulduğunu, Kanada'da 6 kesin vakanın görüldüğünü söyledi. Hastalığın solunum yolundan alınan örnekler ve kan testlerinden tanımlanabildiğini belirten Prof. Dr. Yalçın, İskoçya'da 2, Yeni Zelanda'da 11 ve İsrail'de 2 kişiye hastalık teşhisi konulduğunu kaydetti. Domuz gribi hastalığının, hava ile temas neticesinde bulaşabilen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın, “Eğer önlem alınmazsa 7- 8 milyon kişiye bulaşır. Neticesinde de en az 400 bin kişinin ölümüne neden olabilir” dedi. Domuz gribinin bu kadar çabuk yayılmasını, yeryüzünde 2 milyar kişinin sürekli hareket ve seyahat halinde olmasından kaynaklandığına bağlayan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Hastalık grip gibi özellikler taşıyor. Aynı belirtileri sergiliyor. Ateş, boğaz yanması ve ağrısı, eklem ağrıları, bitkinlik, ishal ve kusma olarak görülebiliyor. Zatürre ye dönüşmesi ise korkutan boyuta ulaşması demek ölümlerin oluştuğu safha diyebiliriz” diye konuştu.

ELİMİZDE İLAÇ VAR

Türkiye'de ve dünyada bu hastalığın ortaya çıktığından bu yana yeterli ilaç bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Yalçın, “Grip için kullanılan ilaçları kullanabiliriz. Antiviral iki ilaç var. Bunları kullanabiliriz. Bu hastalık organlarda yetersizlik ortaya çıkartıyor, ardından solunum yetersizliği ortaya çıkıyor. Bu hastalığa yakalananların yüzde 1- 4'ü arasında ölüm meydana geliyor” dedi. Domuz gribinin ilk kez ortaya çıkmadığını kaydeden Prof. Dr. Yalçın, “2005- 2009 yılları arasında ABD'de bu hastalıktan 12 ölüm vakası meydana gelmişti. Hastalığın 5 aşaması var. İlk aşamasında domuzdan domuza geçer, ikinci, üçüncü aşamalarında hayvandan hayvana geçiyor. Dördüncü aşamada ise insana geçiyor. Beşinci aşama ise hastalığın tüm dünyaya yayılması” diye konuştu.

HASTANE HAZIR EDİLECEK

Domuz gribine karşın Antalya'da tedbirler yoğunlaştırıldı. İl düzeyinde yapılan toplantıyla ilk tedbirler değerlendirildi. Domuz gribinin Türkiye'ye sıçramasını engellemek amacıyla İstanbul Atatürk Havalimanı'na kurulacak olan, vücut ısısı 38.5 derecenin üzerindeki insanları tespit edebilen termal kameralardan Sağlık Bakanlığı'nca Antalya Havalimanı'na da kurulması kararlaştırıldı. Bu termal kameraların iki gün içinde havalimanında bulunan 1 ve 2'nci terminallerde oluşturulacağı açıklandı. Antalya Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen tedbir toplantısı sonucunda Antalya'da olası bir domuz gribi vakasına karşın Antalya Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması kararlaştırıldı.(dha)