Domuz gribinde 'alışılmadık semptom' korkuttu

Domuz gribinde 'alışılmadık semptom' korkuttu
Domuz gribinde 'alışılmadık semptom' korkuttu

Betül Bilgili 13 yaşındaydı.

Domuz gribinde ölüm sayısı 11, yedisi 'risk grubu'ndan. Kurbanlardan Betül'ün sağlıklı bir çocuk olması ve kanama görülmesi, H1N1'in 'alışılmadık belirtilerle' de öldürebileceği korkusu yarattı

İSTANBUL - Türkiye’de ‘domuz gribi’ kurbanlarında dün biri kronik hasta, biri sağlıklı kadın iki kişi daha katıldı, sayı 11’e ulaştı.  Ancak İstanbul’da 13 yaşındaki Betül’ün klasik grip belirtilerine eşlik eden kanamal ölüm tablosu, korkuttu. 
Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre H1N1 kurbanlarından yedisinin bilinen bir hastalığı yoktu. Dördü ‘kronik hasta’ ve dolasıyla risk grubundaydı. Bir kadın hamile, iki kişiyse hastane görevlisiydi. Üç kişinin ise şimdilik bilinen bir hastalığı yok. Dokuz kişinin ortak belirtileri, ‘ateş, öksürük ve solunum güçlüğüydü’. Fakat önceki gün İstanbul’da yaşamını yitiren 13 yaşındaki Betül Bilgili’nin durumu daha farklıydı. Bilgili, öksürük ve ateş şikâyetiyle hastaneye götürülürken aynı zamanda karın ağrısı ve rektum kanaması (makattan kanama) da vardı. Solunum bulguları daha azdı. Doktorlar bu belirtilere göre hastanın cerrahi bir sorunu olduğunu düşündü. Tanı konulması için geçen birkaç saatte Bilgili’nin solunum güçlüğü arttı ve küçük kız yaşamını yitirdi. Hekimler, bu örnekte yaşanan ‘kanama’ ve ‘karın ağrısı’ belirtilerini ‘alışılmış dışı semptomlar’ olarak yorumladı.  
Türkiye’de ‘domuz gribi’ ilk olarak geçen mayıs ayında görüldü, ilk ölüm haberi 24 Ekim’de geldi. Her hastanın farklı bir öyküsü olmasına karşın, ‘öksürük, ateş ce solunum güçlüğü’ ortak belirtilerdi.
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribiyle mücadelede oluşturduğu bilim ekibinde yer alan Prof. Dr. Mustafa Bakır, dokuz kişinin domuz gribinden ölümüyle ortaya hastalıkla ilgili net profil çıkmayacağını belirterek şöyle dedi:
“Bu süreçte sağlıklı kişiler de kaybedilebilir. Sağlıklı kişide hastalık ağır seyredebilir ve ölüm gerçekleşebilir. Yurtdışında yoğun bakımdaki 100 hastadan 65’inde ikinci bir hastalık varken, 35’i sağlıklı insanlar. Grip hiçbir belirti vermeden olmaz. Ancak bir günle gelişip, öldürebilir. Kişinin bir bakteri hastalığı varsa, başka belirtiler de görülebilir. Sonuçta her hasta aynı altyapıya sahip değil.”
İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu ise İstanbul’daki ölümde küçük kızın yaşadığı ‘kanama ve karın ağrısı’ şeklindeki belirtilerin alışılmış  dışı semptomlar olduğunu söyledi:
“Hastaneye geldiğinde, öksürük ve ateşi varmış. Solunum bulguları daha azmış. Bu nedenle hekimler önce ‘cerrahi bir durum’ olduğunu düşünmüşler. Ancak tanı konuluncaya kadar geçen birkaç saat içinde hasta giderek kötüleşiyor. Bilinmeyen başka bir hastalığı olup olmadığı, virüsün bunu tetikleyip tetiklemediği otopside çıkacak. Ancak sadece ikinci bir hastalık durumunda değil, grip virüsünden sonra vücut bakteri aldığında sonuçları ağır olabiliyor. Virüslü vücut güçsüz düşüyor, üstüne bir de bakteri gelince hastalık daha ağır ilerliyor.” 

İstanbul’da dört kritik hasta var
Bu arada Vali Muammer Güler, dün sekiz erişkinde daha virüse rastlandığını söyledi, “Hastanelerde tedavi gören dokuz kişiden dördünün durumu kritik. Biri 18 aylık bebek, biri dokuz yaşında çocuk, biri 38 yaşında hamile, diğeri de  40 yaşlarında bir kadın” dedi. (Radikal)