Domuz gribinde bir iyi, bir kötü haber

Domuz gribinde bir iyi, bir kötü haber
Domuz gribinde bir iyi, bir kötü haber

Sınır kapılarını termal kamerayla izleyen Türkiye, yolcuları da İngilizce afişlerle bilgilendiriyor. FOTOĞRAF: SALİH BARAN / AA

Domuz gribi vakası sayısı Türkiye'de sekiz oldu. Dünyada 20 bine yaklaştı. Domuz gribi aşısınınsa elinin kulağında olduğu açıklandı

ANKARA - Türkiye’deki domuz gribi vakası sayısı sekize yükseldi. Sağlık Bakanlığı, ABD’nin New York eyaletinden hareket edip 28 Mayıs’ta Türkiye’ye gelen bir ABD vatandaşında domuz gribi virüsü (influenza A/H1N1) tespit edildiğini açıkladı. İzole edilerek tedavi altına alınan hastanın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.  

‘6. aşamaya yaklaşılıyor’
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelindeki domuz gribi vaka sayısının 20 bine yaklaştığını duyurdu. Buna göre virüse bugüne kadar 66 ülkede rastlandı. 117 kişi öldü. ABD’nin son olarak 1000’den fazla vakayı doğrulamasının ardından vaka sayısı 19 bin 273’e çıktı.  Vaka sayısı rekoru ABD’de olsa da ölümlerin büyük çoğunluğu Meksika’daydı. Avustralya’daki vaka sayısı 501’e çıktı. Kanada’da 194 yeni vaka var.
Domuz gribinde küresel salgın korkusuysa devam ediyor. WHO Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, WHO’nun hastalık alarm düzeyiyle ilgili olarak, şu anda 5’inci aşamada olunduğunu, ancak 6’ncı aşamaya daha da yaklaşıldığını söyledi.

İki haftalık kritik süreç
Aşı firması Sanofi Pasteur, domuz gribi (A/H1N1) aşısını üretmek için ilk adımı attı. Gerekli olan virüs örneğini alan firma, ‘pasajlama’ adı verilen üretim sürecine başlayacak ve ardından ürün örneği üretilecek.
Sanofi Aventis Grubu’nun aşı kuruluşu olan Sanofi Pasteur, kısa bir süre önce domuz gribi (A/H1N1) aşısını üretmek için gerekli olan virüs örneğini  aldığını açıkladı.
Sanofi Pasteur’ün virüs örneğini almasıyla ‘pasajlama’ adı verilen üretim sürecine başlanacak, ardından da ürün örneği üretilecek. ‘Pasajlama’, virüsün aşı üretim aşamasına en uygun hale getirilmesi süreci anlamına geliyor. Yaklaşık iki hafta sürecek pasajlama sürecinin ardından kalite kontrol işlemleri yapılacak ve aşı firması endüstriyel bazda üretime başlayabilecek duruma gelecek.