Domuz gribinde ölü sayısı 195

Sağlık Bakanlığı açıkladı: Türkiye'de domuz gribinden ölenlerin sayısı 195, hastanede 297 kişi varANKARA - Sağlık Bakanlığı, pandemik gripten hayatını kaybedenlerin sayısının 195 olduğunu açıkladı.
Bakanlık, halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 287 olduğunu belirterek, bunların 94’ünün takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürüldüğünü, 38 hastanın ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiğini bildirdi. Açıklamada şunlar kaydedildi:
"Vefat edenlerin 69’u (yüzde 35) 50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerdir. Bu durumu dikkate alan Pandemi Yürütme Kurulumuz, 50 yaşına kadar olan vatandaşlarımızın bir kronik hastalıkları bulunmasa bile aşılanabilmelerine karar vermiştir. 2 Aralık 2009 tarihinden itibaren aşı uygulanacak yaş grubu 6 ay-50 yaş arası sağlıklı kişiler, 6 aydan büyük olmak kaydıyla kronik hastalığı olan kişiler ve sağlık personeli şeklindedir. Ayrıca; itfaiye, elektrik-su-doğal gaz arıza, ulaşım, iletişim, asayiş ve güvenlik hizmetleri gibi günlük hayatın idamesinde önemli görevleri olan meslek mensupları da yaş sınırı gözetilmeksizin aşılanabileceklerdir.
Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Aşı sağlık ocakları, aile hekimliği merkezleri ve hastanelerimizde ücretsiz olarak uygulanmaktadır." (ANKA)